Фармацевти
Контакт

<< Назад

Лесни и здрави оброци во лето

јули 1, 2022Мини пици од тиквичка:

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 400 степени. Обложете го тавчето со алуминиумска фолија. Исечете ги тиквичките со дебелина од 5-6 мм. Ставете ги парчињата на подготвеното тавче и посипете ги со сол. Наполнете го секое парче со 1/2 лажичка сос од домати и 1 лажичка моцарела. Печете околу 8 минути додека кашкавалот не се растопи.

Летен коктел:

Начин на подготовка:

Краставицата и гранчето нане исечкајте ги на ситни парчиња. Во мала тава ставете 200 мл вода да зоврие, а потоа додадете ги нането и краставицата. Исклучете го огнот и оставете 2 мин. Додадете мала количина замрзнати бобинки, оставете ги да се одмрзнат една минута, а потоа лесно издробете ги со задниот дел од лажицата. Процедете ја смесата.

Ова ќе се чува во фрижидер до 24 часа и ќе биде доволно за да се направат четири пијалоци. Истурете 40 мл од вашата процедена смеса во висока чаша. Додадете грст мраз и дополнете со 120 мл лимонада. Декорирајте со кое било сецкано овошје што го сакате или со уште замрзнати бобинки и листови нане. Нежно измешајте да се соедини.

МЕДИТЕРАНСКА ХУМУС САЛАТА (за 4 лица)

Начин на подготовка:

На едниот крај од чинија за сервирање наредете листови зелена салата. Нанесете хумус на спротивната страна од чинијата. Во посебен сад измешајте ги доматите, краставиците, фетата и маслинките. Зачинете со 1 лажица маслиново масло, сол и бибер. Соединете се заедно. Прелијте ја преостанатата 1 лажица маслиново масло врз хумусот, додадете црвен
пипер и ореви. Украсете ја чинијата со свеж босилек.

Ладен чај од боровинки и нане

Начин на подготовка:

Ставете ги кесичките чај во бокал и прелијте со 500 мл зовриена вода и оставете да се вари 5 минути. Во меѓувреме, ставете 100 гр боровинки во бокал, додадете го шеќерот и лесно издробете со крајот на сукало. Извадете ги кесичките чај од водата, прелијте го чајот врз боровинките и дополнете со уште 300 мл ладна вода. Додадете голема шака мраз за брзо да се излади. Додадете неколку листови свежо нане, неколку парчиња лимон и преостанатите боровинки. Складирајте го ледениот чај во шишиња.

За детално читање на овој текст, погледнете на 30-31 стр. во електронското издание на BETTY магазин (Јули 2022).

ДИЕТАЛЕН КАЛКУЛАТОР

Со помош на долниот калкулатор можете на брз и едноставен начин да ги испланирате вашите дневни оброци

Дознај повеќе >>

МЕСЕЧЕН ХОРОСКОП

Дознајте го хороскопот за тековниот месец.

Дознај повеќе >>