Farmacistët
Kontakti

ARGËTIM

         

KALKULATORI DIETIK

Me ndihmën e kalkulatorit të mëposhtëm mund të planifikoni vaktet e përditshme në mënyrë të shpejtë dhe të thjeshtë

Formulari për llogaritje të nevojave ditore për energji:

(BMI) INDEKSI I MASËS TUAJ TRUPORE ËSHTË:

BMI indeksi:
Nën peshën normale (kequshqyerja) - Më pak se 18.5
Pesha ideale - 18.5–24.9
Mbipesha - 25.0–29.9
Trashje e butë - 30.0–34.9
Obeziteti i lartë - 35.0–39.9
Trashje ekstreme - 40.0 ose më shumë

E rëndësishme:

Indeksi BMI tregon nivelin e të ushqyerit dhe i njëjti llogaritet bazuar në gjatësinë dhe peshën e një personi mbi 20 vjeç. Ky tregues nuk merr parasysh ndërtimin e trupit, dhjamin, masën muskulore dhe kockore. Nëse një person ka ndërtim atletik dhe peshon më shumë, nuk do të thotë automatikisht që personi i përket grupit të njerëzve mbipeshë. Indeksi BMI përdoret si një udhëzues i mirë për të ushqyerit, ndërsa për këshilla dhe udhëzime profesionale është mirë që secili të drejtohet te dietologu ose mjeku i familjes.

Receta të shpejta dhe të shëndetshme vjeshte

Byrek me kungull Për brumin: 250 гр. брашно, 100 гр. путер, ½ лажичка шеќер во прав, 1 јајце, јаболков оцет – 2 лажици Për kremin: 700 гр. тиква,120 гр. павлака/цврст јогурт, 120 мл. млеко, 170 гр. кафеав шеќер, ½ лажичка – цимет во прав, ѓумбир во прав – прстофат, 3 јајц 1. Në një enë hedhim […]

Inteligjenca emocionale është aftësia e qartë konjuktive për përpunimin e informacioneve të përmbajtura në emocione

Aneta Korobkina Master- trajner, spiker dhe autor bestseller-it “E mahnitshme!” Si kanë vepruar liderët botërorë” Shumë herë kur flasim për inteligjencën emocionale, njerëzit mund të reagojnë me frikë dhe mosbesim ndaj kësaj disipline, vetëm sepse jemi mësuar që në moshë të re që të mos tregojmë emocionet tona sepse është e gabuar. Epo edhe sot […]

Antioksidantë për shëndetin e mirë të syve

Vesna Jaqovska Magistër i Menaxhimit Shëndetësor dhe Farmakoekonomisë – Specialist në rregullativën farmaceutike Makula është zona e retinës që ju lejon të shihni imazhe të qarta, ngjyra dhe detaje të imta. Degjenerimi makular (ose SMD – degjenerimi makular senile) është një sëmundje okulare progresive, në të cilën fillimisht pacientët shohin imazhe të paqarta dhe të […]

Përfitimet e ushtrimeve Kik Fit

Dragana (Bianka) Andreevska Pronare dhe trajnere i “Firs fitnes” – Shkup Orët kikfit janë një kombinim i ushtrimeve të frymëzuara nga kikboksi, boksi, fitnesi, gjimnastika dhe pilates. Stërvitja me kikfit është një mënyrë argëtuese për të mësuar një aftësi të re, si për shembull një goditjeje të mirë direkt ose high kick, ndërkohë që djeg […]