Farmacistët
Kontakti

Këshilla për shëndetin

Këshilla për shëndetin tuaj

Simptomat e para që tregojnë probleme me kistet

• Fryrje dhe ndjesi presioni në stomak • Dhimbje legeni...

Ftohja dhe kongjestion i hundës

Mr. Jasmina Avdiq Infeksionet respiratore janë ndoshta arsyeja më e...

Si shfaqet limfedema?

Bojana Bozhinovska Fizioterapist i diplomuar Terapist limfederm i certifikuar PRO...

Simptomat e para që tregojnë probleme me kistet

• Fryrje dhe ndjesi presioni në stomak • Dhimbje legeni para ose gjatë menstruacioneve • Dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës • Gjoks të ndjeshëm • Përzjerje dhe të vjella • Gjakderdhje e çrregullt ose e bollshme • Dhimbje legeni gjatë aktit seksual • Temperaturë, marramendje, frymëmarrje e shpejtë Për lexim të hollësishëm të […]

Kategoria: SHËNDETI

December 1, 2022

BETTY Jetë e shëndetshme – receta

1. Sallatë me mollë, shegë dhe bajame Përbërësit: • 6 filxhanë marule • 1 filxhan bajame • 2 mollë • ½ filxhan djathë feta • ¾ filxhan kokrra shege Përgatitja: Pritini mollët në kubikë dhe përzieni me marulen, bajamet, djathin feta gjithashtu të prerë në kubikë dhe kokrrat e shegës. Në fund spërkateni me lëng […]

December 1, 2022

Ftohja dhe kongjestion i hundës

Mr. Jasmina Avdiq Infeksionet respiratore janë ndoshta arsyeja më e zakonshme pse pacientët vizitojnë mjekun e tyre të familjes. Edhe pse ndodhin gjatë gjithë vitit, periudha vjeshtë-dimër është stina kur ftohjet dhe sëmundjet e tjera të frymëmarrjes janë më të shpeshta. Shkak për këtë janë kushtet në të cilat gjendemi, si hapësirat e mbyllura, dhomat […]

Kategoria: FTOHJET DHE GRIPI

December 1, 2022

Si shfaqet limfedema?

Bojana Bozhinovska Fizioterapist i diplomuar Terapist limfederm i certifikuar PRO MEDIKA Sistemi limfatik është një rrugë përmes së cilës lëngu i tepërt mblidhet dhe transportohet nga hapësira ndërqelizore dhe kthehet në qarkullimin venoz. Limfedema është akumulimi i lëngjeve të pasura me proteina në indet e buta, i cili shoqërohet me ënjtje dhe shkakton inflamacion kronik […]

December 1, 2022

BETA-GLUKAN – RUAJTJA E SHËNDETIT TONË

Mr. Farm. Violeta Terzioska Mënyra moderne e jetesës, ekspozimi ndaj stresit, ushqimi i shpejtë, aktiviteti fizik i pamjaftueshëm, gjumi i pamjaftueshëm, janë vetëm disa nga faktorët që çojnë në dobësimin e sistemit tonë mbrojtës. E gjithë kjo kontribuoi që shkenca të fillojë të hulumtojë terapi të reja alternative dhe natyrore në fushën e forcimit të […]

December 1, 2022

Virozat e dimrit te fëmijet

Dr. Visar Muca Periudha e dimrit është periudha më e ndjeshme për fëmijet sesa për të riturit, sepse gjatë kësaj periudhe qarkullojnë më tepër infeksione apo infeksione te ndryshme dhe duke e patur parasysh se femijet imunitetin ende nuk e kanë të formuar si duhet, ato edhe janë më të ndjeshëm dhe çdo kontakt me […]

December 1, 2022

KIRURGJIA ESTETIKE E FYTYRËS

Dr. Ivica Lukanoski Klinikën private Dr. Ivica Lukanoski Kirurgjia estetike e fytyrës (KEF) në tekstin e mëposhtëm i referohet ndërhyrjeve në indet e buta në fytyrë dhe në qafë. Thelbi i kirurgjisë estetike të fytyrës përfshin ndërhyrjet që përmirësojnë pamjen e skeletit (kirurgjia ortognatike), implantologjinë estetike dentare me rehabilitim protetik, si dhe procedurat dermatologjike, rifreskim […]

Kategoria: BUKURI

December 1, 2022

Risitë e Viktoria Lobas në jetën e saj private dhe profesionale

Betty: Si arrini të jeni gjithmonë në formë dhe gjithmonë e bukur, pothuajse nuk keni ndryshuar që nga fillimi i paraqitjes suaj në estradë?! Viktoria: Faleminderit për këtë kompliment! Gjithçka ka të bëjë me zakonet dhe në rastin tim zakonet e shëndetshme që kam fituar ndër vite. Më duhet të pranoj se tani jam shumë […]

Kategoria: INTERVISTË

December 1, 2022

Ç’është obeziteti dhe si matet ai?

Mposhtni urinë: Si të planifikoni, përgatitni dhe hani ushqim të shëndetshëm Ne nuk kemi kontroll të plotë mbi peshën tonë trupore. Por ndryshimet e vogla në mënyrën se si ne e trajtojmë mjedisin tonë të afërt mund të kenë ende një ndikim. Ne kemi përpiluar një listë me këshilla nga planifikimi i vakteve të shëndetshme […]

December 1, 2022

Si të mposhtim armikun më të madh në vendin e punës – STRESIN?

Irena Aleksovska – “Punësimi ESI” Me hapjen e parë të syve kur zgjohemi, e nisim ditën me sfida të caktuara, të cilave nuk u kushtojmë shumë rëndësi, si p.sh. nëse jemi ngritur në kohë, detyrat shtesë rutinë, trafiku kaotik rrugës për në punë, kafeja e parë që e pimë, gjëra që na e përshpejtonë ritmin […]

Kategoria: SHËNDETI

December 1, 2022