Farmacistët
Kontakti

<< Prapa

A e dini se?

September 1, 2023Shalqinjtë janë 92% ujë, por...

 1. Ulin tensionin e lartë të gjakut

 2. Ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës

 3. Ulin nivelin e sheqerit në gjak

 4. Niveli më i lartë i alkalinitetit

 5. Forcojnë sistemin imunitar

 6. Forcojnë kockat

 7. Prodhojnë energji

 8. Pastrojnë veshkat


Pse duhet të hani hurma në mëngjes?

 1. Hurmat janë një burim i pasur hekuri: marrja e hekurit është e rëndësishme për parandalimin e anemisë dhe rregullimin e rrjedhjes së gjakut në trup.

 2. Hurmat mund të ulin nivelin e kolesterolit të keq në trup dhe të ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës.

 3. Hurmat përmbajnë vitaminë C, magnez, kalcium dhe fosfor, të gjitha këto mund të përmirësojnë shëndetin e kockave.

 4. Ngrënia e hurmave në mëngjes ju ndihmon të largoni lodhjen.

 5. Hurmat janë një burim i shkëlqyer i kaliumit. Kjo është e dobishme për pacientët me tension të latë të gjakut.


Për lexim të hollësishëm të këtij teksti, shihni f.06 të botimit elektronik të revistës BETTY (Shtator 2022).

KALKULATORI DIETIK

Me ndihmën e kalkulatorit të mëposhtëm mund të planifikoni vaktet e përditshme në mënyrë të shpejtë dhe të thjeshtë.

Zbuloni më shumë >>

HOROSKOPI MUJOR

Zbuloni horoskopin për muajin aktual.

Zbuloni më shumë >>