Фармацевти
Контакт

ЗАБАВА

         

ДИЕТАЛЕН КАЛКУЛАТОР

Со помош на долниот калкулатор можете на брз и едноставен начин да ги испланирате вашите дневни оброци

Формулар за пресметка на дневните енергетски потреби:

(BMI) ИНДЕКСОТ НА ВАШАТА ТЕЛЕСНА МАСА Е:

BMI индекс:
Под нормална тежина (неухранетост) - Помалку од 18.5
Идеална тежина - 18.5–24.9
Прекумерна тежина - 25.0–29.9
Блага гојазност - 30.0–34.9
Голема гојазност - 35.0–39.9
Екстремна гојазност - 40.0 или повеќе

Важно:

BMI индексот, укажува за нивото на ухранетост и истиот се пресметува врз основа на висината и тежината на едно лице над 20 години. Овој показател не ја зема во предвид градбата на телото, мастите, мускулната и коскената маса. Доколку некое лице е атлетски градено, а истото има поголема тежина, не значи по автоматизам дека тоа лице спаѓа во група на гојазни лица. BMI индексот се користи како добра насока за ухранетост, а за професионални совети секое лице може да побара професионални совети и насоки од својот нутриционист и матичен лекар.

Betty Рецепта: Здраво пржено пилешко

СОСТОЈКИ: • 65гр кафеав басмати ориз • 2 лажички масло од репка • 15гр ѓумбир, излупен и исечен на тенки стапчиња • 2 мали црвени главици кромид (160гр), исечкани на коцки • 160гр брокула искршена на цветчиња, стеблата ситно сецкани • 2 моркови (160гр), преполовени по должина, а потоа исечени на дијагонални парчиња • 1 […]

Betty Рецепта: Здрави њоки

СОСТОЈКИ: • 1 лажиче маслиново масло • 1 црвен кромид, ситно сецкан • 2 чешниња лук, ситно сецкани • 1 лажица доматно пире • 400гр лименка бел грав (користевме путер грав) • 400гр лименка сечкани домати • 100гр замрзнат спанаќ • 400гр пакување свежи њоки • 2 лажици крем со намалена маснотија • 25гр пармезан […]

Предновогодишна еуфорија

Пишува: Сеида Џигал Во време на предновогодишната еуфорија луѓето често чувствуваат восхит, надеж и возбуда, што може да придонесе за подобро расположение и општа позитивна атмосфера. Планирањето средби, социјални моменти и посакувањето нов почеток можат да создадат чувство на оптимизам кај луѓето. Да, новогодишната еуфорија може да предизвика ослободување на хормонот на среќа, серотонин. Планирањето […]

Како да го подготвите телото физички за скијање

Пишува: Сеида Џигал Подготовката на телото за скијање вклучува неколку физички аспекти. Прво, тренирањето на мускулната снага е важно за контрола и стабилност на скиите. Вежбањето со фокус на нозете, крстосување и различни мускулни групи, особено квадрицепсите и абдоминалните мускули, може да помогне во подготовката. Второ, флексибилноста е клучна. Различни вежби за истегнување и повеќедневни […]