Farmacistët
Kontakti

<< Prapa

NJË EMËR MODE I NJOHUR PËR PUBLIKUN MAQEDONAS – Intervistë ekskluzive ME IVANA KNEZ

September 1, 2023Betty: Si e nisët karrierën tuaj të dizajnit, cili ishte frymëzimi dhe nxitja juaj për modën?
Ivana: Që kur kam lindur e kam ditur di që nuk mund të jem një njeri i zakonshëm dhe i parashikueshëm. Kur hyra për herë të parë në kompleksin e fakulteteve “Shën Cirili dhe Metodi” në Shkup, isha 13 vjeç.

Në atë gjysmë ore të parë e dija se nuk do të duroja të isha pjesë e asaj makinerie të pashpirt dhe pa energji. Më pas, 25 vjet më parë, vendosa që nuk do t'i nënshtrohesha pritshmërive shoqërore dhe se e ardhmja ime do të ishte magjike, ndryshe, e lirë. E dija që doja të mbaroja universitetin, e doja atë pjesë, nuk më imponohej as nga prindërit e as nga mjedisi.

Ashtu siç e dija që doja një art dytësor, të cilin babai im i ndjerë e protestoi me zë të lartë dhe e ndaloi me një shpjegim të thjeshtë, se donte që unë të krijoja një bazë dijeje që mund ta zhvilloja më tej në çdo drejtim që doja. E detyrova të firmoste një dokument që thoshte se nëse mbaroja shkollën e mesme sipas dëshirës së tij, që ishte arsimi i përgjithshëm, ai do të më lejonte të zgjidhja fakultetin që doja. Në ditën kur duhej të merrej vendimi se ku do të vazhdoja arsimin e lartë, nxora deklaratën e nënshkruar, gjeta një akademi kostumografie në Beograd, u paketova dhe u largova.

Dhepërjetova jetën, një magji e tërë lirie, një univers krejt i ri bukurie, dhimbjeje, humbjeje, pasioni, pagjumësie, arti, thjesht po jetja jetën time, atë për të cilën kam ëndërruar gjithmonë. Kërkoja veten, përhumbja, shprehesha, po jetoja me zemrën plot, në liri të plotë me veten time të vërtetë.

E mbarova akademinë në kohë, me mesatare dhjetë dhe me një ëndërr të madhe të mbushur në një qese të zezë plehrash, u ktheva në Maqedoni, e gjitha me synimin për të vazhduar jashtë si kostumografe. U pranova në akademinë shtetërore në San Diego, dy nga e gjithë bota, isha e dyta. Dhe kur më erdhi radha për të marrë diplomën nga Ministria e Arsimit, e kuptuan se ajo kishte humbur në procesin e nostrifikimit.

Betty: Si kaluat nga depresioni në krijimtarinë e bizhuterive që çdo grua e dytë tani mban ?

Ivana: Niveli i depresionit ishte i paimagjinueshëm, nuk doja të dilja nga shtëpia për tre muaj, e vetmja gjë që bëja ishte qëndrimi në shtëpi me pizhame, shkoja për bukë dhe cigare përpara ndërtesës dhe dhe e urreja edhe më shumë këtë vend, që pesë shekuj më parë humbi pusullën. Për të mos u çmendur, fillova të bëj bizhuteri, ricikloja pjesë të vjetra, ridizajnova të reja. Një shoqja ime erdhi të më vizitonte dhe me insistimin e saj shkova me ato që kisha krijuar në PETEK.

Vajzat, kur panë bizhuteritë, më kërkuan të emocionuar që të arrija të krijoja një kompani dhe një markë që të fillonin shitjen më 8 Mars. Ishte data 1 mars. Shkurtimisht, nuk kemi aq shumë faqe në dispozicion, maska ime me logo LOVECATS e bëra nga imazhi i maces sime tashmë të ndjerë Radovan, dhe DRAMA ishte e vetmja gjë që dija dhe që ishte logjike për ekzistencën time si markë. Më 8 mars, 14 vjet më parë, koleksioni i parë i bizhuterive prej 36 copësh u shit brenda një dite.

Betty: A ishit të vetëdijshëm për avantazhet dhe suksesin tuaj?

Ivana: Nuk e dija që çdo gjë që ndodh në jetë ka një pse. Nuk e kisha atë nivel të vetëdijes kur fillova punën time. Dija vetëm të punoja, të krijoja dhe të jem ajo që jam më e mira, DRAMA. Shumicën e kohës, drama shoqërohet me negativitet, por kjo është vetëm për shkak të injorancës, drama është çdo moment i caktuar i jetës, çdo veprim që ndryshon thelbin tuaj.
Drama ime ishte ajo që më mbajti gjallë për 10 vitet e ardhshme, unë jetova punën time që të mos jetoja realitetin tim të thyer (nuk kemi faqe të mjaftueshme për të gjithë historinë, premtova një libër një ditë që do ta përmbush premtimin tim ). Dhe nuk dija çfarë bëja, dhe nuk dija ku isha e ku po shkoja, vetëm e di që kam punuar, nga mëngjesi në mbrëmje, pa pushim, pa pushim dhe pa plan.

Ndërsa unë punoja, gjatë rrugës emri im sapo po formohej, puna ime fliste për mua pa e ditur unë. Gazetarët më kërkuan për një intervistë, titujt vinin vetë pa më pyetur mua, njerëzit hynin e dilnin në jetën time, secili me historinë e vet dhe secili me vulën e vet.
E di, kur je Ivana Knez, nuk e di arsyen pse njerëzit duan të jenë pranë teje.

Nuk ka vend që unë të luaj të famshmen, nuk ka një kategori të tillë njerëzish këtu në vendin tonë, personazhet e vërtetë publikë janë vetëm politikanët dhe mafiozët, gjithçka tjetër është një histori në Instagram.

Por e di që pesha e emrit tim më ngjiste shpesh situata dhe përvoja të panevojshme që më bënin çdo herë më të fortë. Nuk do t'i rendis sukseset e mia, të gjitha mund t'i gjeni në internet, vonë e kuptova se puna ime flet vetë, askush dhe asgjë nuk duhet ta theksoj, më së paku unë. Ajo që nuk mund ta kuptoja ishte se pesha dhe vlera e njeriut si qenie nuk është në suksesin në punë apo suksesin financiar, realizimi i femrës nuk është në faktin që ajo lindi dhe u martua, por vlera personale matet me atë se sa jetë do të përmirësoni me ekzistencën tuaj, sa të rinj do të motivoni për të qenë një version më i mirë i vetes me veprimet tuaja.

Qofshin ata fëmijët tuaj, ose ndjekësit tuaj në internet, ose fëmijët ose nipërit e fqinjëve tuaj, pesha juaj matet në shembullin që u keni dhënë atyre. Këtë e kam bërë në mënyrë të pavetëdijshme me punën time, me DRAMËN time. Mosha edhe mua më ka ndryshuar, kështu që DRAMA u shndërrua në LOVECATS, nga një studio në qendër të Shkupit, u fokusova në shitjet online ku punoj për femra. Dhe theksoj se në çdo rast, shoqëria dhe barra e jetës po i defeminojnë gratë gjithnjë e më shumë.

Nga ne pritet të jemi super heronj në një gjendje totale ideale dhe gjatë rrugës askush nuk ka guxim të na pyesë se si po ia dalim. Theksi është te fitimet e shpejta, maskiliteti i shpejtë dhe identiteti i humbur, ne humbasim në një det atletesh dhe tutash sportive, një zonë e sigurt komforti ku arsyeja e vetme për një veshje është një dasmë. Unë jam duke punuar në mënyrë aktive për ta ndryshuar këtë, dua ta kthej gruan tonë me lavdi të plotë dhe me gjithë energjinë tonë për krijimin dhe rilindjen.

E dini, nuk është e lehtë sot, gjithçka është në dispozicion, informacioni është në pëllëmbën e duarve dhe është shumë e vështirë të zgjedhim një nga një milion dhe kjo është e vërtetë. Ndaj ndjej nevojën të risjell Dramën, një në një milion, me një vulë unike dhe një bukuri unike të dallueshme në vetvete, me gjurmët e veta. Si çdo grua magjike në botë. Dhe unë jam duke punuar për të, puna është ajo që di të bëj më së miri.

Betty: Na tregoni më shumë për moton që promovoni – Dashuria je ti?
Ivana: Momenti intim i një artisti është kur ndan emocionin e tij në çdo formë me të gjithë botën. Për atë intimitet ju duhet guxim, ju e nxirrni lakuriq shpirtin tuaj përballë shijuesve të uritur dhe mizorë që zakonisht ju kafshojnë nga frustrimi personal.

Kjo është madhështia e çdo artisti, suksesi i tij matet në guximin për të dhënë të vërtetën e zhveshur. Gabimi im personal ishte se u qetësova, u bëra njësh me mjedisin , më përpiu realiteti në të cilin jetoj, sepse ndalova së mbrojturi veten me punë, por kjo është vetëm një pjesë e të gjithë procesit të dashurisë dhe vetërealizimit.

Me të vërtetë piqesh kur lejon, atëherë shfaqet jeta me magjinë e saj të vërtetë. Atëherë ju ndodh dashuria e vërtetë për veten tuaj, dhe atëherë dhe vetëm atëherë keni aftësinë për të dashur me të vërtetë. Të duash atë që bën, të duash partnerin dhe të duash të ardhmen tënde pa pasur pritshmëri prej saj. Kujdesi që i kushtoni vetes si mendërisht ashtu edhe fizikisht është forca që do t'ju çojë në vendet që keni ëndërruar në mënyrë të pandërgjegjshme, ngadalë dhe me siguri drejt lumturisë së vërtetë.

Shëndeti vjen nga brenda, të gjithë e dimë këtë, askush nuk e praktikon. Dashuria që lëviz botën jeni ju, veprat dhe veprimet tuaja, buzëqeshja juaj, energjia juaj pozitive janë bukuritë që e rrotullojnë tokën dhe e kthejnë atë në pikën e fillimit të pafund. Puna ime është shembull se një grua e vetme mund të bëjë gjithçka, se me arsim, me uri për dije, me kuriozitet nuk ka asnjë pengesë që një grua nuk mund ta kapërcejë.

Vlerat shkruhen brez pas brezi, është detyrimi ynë që të mbledhim emocionet tona personale në një vend, të përballojmë vështirësitë e përditshmërisë dhe t'u lëmë brezave të rinj një të ardhme të pastër, të mbushur me ëndrra, mall, standarde të larta dhe liri. Ne jemi dashuria që lëviz botën, drama jonë personale është ajo që e përcakton të gjithën. Me taka të larta, me një fustan magjik dhe një buzëqeshje, një grua mund të ndryshojë të gjithë botën, vetëm nëse dëshiron.

Për lexim të hollësishëm të këtij teksti, shihni f.10-13 të botimit elektronik të revistës BETTY (Shtator 2022).

KALKULATORI DIETIK

Me ndihmën e kalkulatorit të mëposhtëm mund të planifikoni vaktet e përditshme në mënyrë të shpejtë dhe të thjeshtë.

Zbuloni më shumë >>

HOROSKOPI MUJOR

Zbuloni horoskopin për muajin aktual.

Zbuloni më shumë >>