Farmacistët
Kontakti

<< Prapa

Si kripa e detit i dëmton flokët dhe si duhen trajtuar pas pushimeve

September 1, 2023Shkruan: Seida Xigal

Përdorimi i moderuar i kripës së detit nuk duhet të dëmtojë flokët tuaj, por ekspozimi i tepërt ndaj kripës së detit mund t'i thajë dhe dëmtojë flokët tuaj.

Kripa e detit përmban minerale dhe kripëra minerale që mund të jenë të dobishme për flokët dhe trupin, por gjithashtu mund të shkaktojnë dehidratim të flokëve.

Këtu janë disa mënyra se si kripa e detit mund të ndikojë në flokët tuaj dhe si të minimizoni efektin negativ:
1. Tharja e flokëve: Ekspozimi i tepërt ndaj kripës së detit dhe ujit të detit mund t'ju thajë flokët, kështu që është mirë të minimizoni sasinë e kohës që jeni në kontakt me ujin e detit dhe të kufizoni përdorimin e kripës së detit në flokët tuaj.
2. Dëmtimi i ngjyrës së flokëve: Kripa e detit mund të ketë një efekt të padëshiruar në flokët e lyer dhe mund të heqë ngjyrën, veçanërisht në flokët që tashmë janë lyer me ngjyra të përhershme.
3. Flokët mund të ngatërrohen: kripa e detit mund të thajë boshtin e flokëve dhe ta bëjë atë të prirur ndaj ngatërrimit, veçanërisht nëse keni flokë të gjatë.

Për të reduktuar efektet e kripës së detit në flokët tuaj, ndiqni këto këshilla:
- Para se të bëni dush, fshini kripën e detit dhe ujin e detit nga flokët tuaj dhe përdorni një shampo hidratuese dhe balsam për kujdesin e flokëve.
- Përdorni sprej ose produkt për të mbrojtur flokët tuaj përpara se t'i ekspozoni në ujin e detit.
- Kur jeni në det, vendosni në kokë një kapele noti ose mbështillini fort me një shall ose shami për t'i mbrojtur nga uji i detit dhe kripa.
- Pritini majat e flokëve tuaj rregullisht për të hequr majat e ndara dhe për të ruajtur gjendjen e shëndetshme të flokëve tuaj.
Kontakti i tepërt me kripën e detit mund të jetë i dëmshëm për flokët, por me kujdesin e duhur dhe minimizimin e ekspozimit, ju mund të shijoni pushimet tuaja verore pa u shqetësuar për flokët tuaj.

Një trajtim flokësh mund të jetë i dobishëm pas pushimeve për të përmirësuar gjendjen dhe hidratimin e flokëve, veçanërisht nëse keni qenë të ekspozuar ndaj diellit, detit ose i keni ekspozuar shpesh ndaj kimikateve të tilla si ngjyrosja ose stilimi.

Këtu janë disa trajtime dhe këshilla për kujdesin e flokëve:
1. Trajtimet hidratuese të thella: Zgjidhni maska hidratuese rrënjësore flokësh dhe aplikoni në flokë të lagur dhe lërini të veprojnë sipas udhëzimeve të produktit. Këto trajtime do të hidratojnë dhe ushqejnë flokët tuaj, duke i bërë ato të buta dhe me shkëlqim.
2. Shmangni trajtimet me nxehtësi: Pas pushimeve tuaja, përpiquni të shmangni përdorimin e mjeteve për stilimin e nxehtësisë, të tilla si tharëse flokësh dhe piastër. Trajtimi me nxehtësi mund t'i thajë flokët dhe t'i dëmtojë ato, kështu që gjatë verës mund t'i lini të thahen natyrshëm.
3. Larja e rregullt dhe e butë: Larja e rregullt dhe e butë e flokëve tuaj do të ndihmojë në heqjen e ngatërresave të fllokëve dhe nyjeve dhe gjithashtu në shpërndarjen e sebumit natyral nga rrënjët deri te majat.
4. Hidratim në të gjithë: Është e rëndësishme të qëndroni të hidratuar jo vetëm nga jashtë por edhe nga brenda. Pini mjaftueshëm ujë për të mbajtur flokët dhe trupin tuaj të hidratuar.
5. Shkurtimi i majave rregullisht: Shkurtimi rregullisht i majave mund të ndihmojë në eliminimin e majave të çara dhe t'i mbani flokët tuaj të duken të shëndetshëm dhe të pastër.

Për lexim të hollësishëm të këtij teksti, shihni f.04-05 të botimit elektronik të revistës BETTY (Shtator 2022).

KALKULATORI DIETIK

Me ndihmën e kalkulatorit të mëposhtëm mund të planifikoni vaktet e përditshme në mënyrë të shpejtë dhe të thjeshtë.

Zbuloni më shumë >>

HOROSKOPI MUJOR

Zbuloni horoskopin për muajin aktual.

Zbuloni më shumë >>