Фармацевти
Контакт

<< Назад

Ашваганда (Ashwagandha) Природен чувар од стрес

јули 2, 2020

|Ашваганда (Withania somnifera) е една од најпознатите ајурведски билки која припаѓа во категоријата подмладување на организмот. Користена во Индија пред 1000 години како тоник за подмладување на организмот, адаптогена билка и добар афродизијак.

Ашваганда (Withania somnifera) е грмушка со средна големина, која достигнува најмногу 1,70 м висина и дава мал црвен плод. Расте во топли климатски услови, а потеклото е од североисточниот дел на Индија. Оваа билка уште се нарекува зимска цреша или индиски женшен. Името буквално значи „мирис на коњ“ (ashwa – коњ, gandha – мирис), бидејќи тоа е билка која дава виталност и сила на коњ. Содржи многу активни состојки од кои главни се алкалоиди и стероидни лактони.

Содржи фитонутриенти кои го регулираат организмот кога  е изложен на физички или психички стрес и му помага на телото да се приспособи. Одлично се користи и за намалување на стресот, здравјето на мозокот, хормоналното здравје, а од неодамна се користи и во додатоците за исхрана на спортисти за подобрување на спортските перформанси. Освен како адаптогена билка,  ашваганда има и многу потврдени фармаколошки ефекти: анксиолитик (антидепресив), хипотензив (намалува крвен притисок) и седатив, поттикнува респираторна функција, опуштање на мускулите и ја стимулира работата на штитната жлезда.

Ашваганда е билка којашто е потребна на сите како додаток во исхраната, бидејќи помага во контролирање на стресот, заморот, недостатокот на енергија и потешкотии во концентрација. Има целокупно дејствување кое не само што ги отстранува моменталните проблеми, туку доведува до трајни промени и подобрување на општата состојба на организмот.

За детално читање на овој текст, погледнете на 26 стр. во електронското издание на BETTY магазин (ЈУЛИ 2020).

ДИЕТАЛЕН КАЛКУЛАТОР

Со помош на долниот калкулатор можете на брз и едноставен начин да ги испланирате вашите дневни оброци

Дознај повеќе >>

МЕСЕЧЕН ХОРОСКОП

Дознајте го хороскопот за тековниот месец.

Дознај повеќе >>