Фармацевти
Контакт

Совети за здравје

Совети за Вашето здравје

Подгответе го организмот за есенскиот период и намалете ги настинките

Пишува: Тања Величковска – Доктор по општа медицина Што сè...

Што се случува со вашето тело кога не спиете?

ЈА НАМАЛУВА ФУНКЦИЈАТА НА МОЗОКОТ – Главоболки, раздразливост – мозокот ги...

Траума е психички или физички настан кој предизвикува емотивни или физички повреди.

  Пишува: Горан Спасовски – Психолог Психичките трауми често вклучуваат...

Есенски рецепти

1. Едноставни но вкусни, шпагети со лук и масло (Aglio e olio spaghetti) СОСТОЈКИ: • 200 ml Extra Virgin маслиново масло или маслиново масло со вкус на лук • 10 чешниња лук, тенко исечени • 1 лажичка чили снегулки • 400гр шпагети • 1 китка магдонос со рамен лист, листови набрани и ситно сецкани • […]

Категорија: Здрава храна

октомври 1, 2023

Подгответе го организмот за есенскиот период и намалете ги настинките

Пишува: Тања Величковска – Доктор по општа медицина Што сè треба да направите за да го подигнете имунитетот и да ги избегнете настинките. За да го подигнете својот имунитет пред да настапи есента, можете да следите неколку совети: Здрава исхрана: Вклучете во својата исхрана плодови, зеленчук, житни зрна и риба. Овие хранливи состојки го подобруваат […]

Категорија: Грип и настинка

октомври 1, 2023

Што се случува со вашето тело кога не спиете?

ЈА НАМАЛУВА ФУНКЦИЈАТА НА МОЗОКОТ – Главоболки, раздразливост – мозокот ги отстранува отпадот и наслагите за време на спиењето. ГО ЗГОЛЕМУВА НИВОТО НА АНКСИОЗНОСТ – Ги зголемува антиципативните реакции на мозокот и ја намалува реакцијата на стрес. ЗГОЛЕМУВАЊЕ НА ТЕЛЕСНАТА ТЕЖИНА – Спиењето ги балансира хормоните кои прават да се чувствувате гладни или сити. Го зголемува хормонот за глад […]

Категорија: Здравje

октомври 1, 2023

ЗОШТО НИ СЕ СЛУЧИЈА СКОЛИОЗИ ОД ЕПИДЕМИОЛОШКИ РАЗМЕРИ И ФИЗИКАЛНА ТЕРАПИЈА КАЈ ИСТИТЕ

Пишува: Дијана Мариновска – Магистер физиотерапевт во педијатрија – Сопственик и менаџер на Детска Рехабилитација ПЕТКА Што е сколиоза? Сколиоза е искривување на рбетот во три димензии или ако е општо познато дека сколиозата е искривување на рбетот на страна ќе дополниме дека кај секоја сколиоза се забележува и искривување како кифоза и лордоза или […]

Категорија: Детско здравје

октомври 1, 2023

Траума е психички или физички настан кој предизвикува емотивни или физички повреди.

  Пишува: Горан Спасовски – Психолог Психичките трауми често вклучуваат страв, болка и неспособност да се справите со доживувањето. Тие може да се случат како резултат на разни ситуации, како што се незгоди, насилство, загуба на близок или други тешки доживувања. Траумите може да остават долготрајни последици врз психичкото и физичкото здравје на личноста. Најчестите […]

октомври 1, 2023

Траума е психички или физички настан кој предизвикува емотивни или физички повреди.

Пишува: Горан Спасовски – Психолог Психичките трауми често вклучуваат страв, болка и неспособност да се справите со доживувањето. Тие може да се случат како резултат на разни ситуации, како што се незгоди, насилство, загуба на близок или други тешки доживувања. Траумите може да остават долготрајни последици врз психичкото и физичкото здравје на личноста. Најчестите трауми […]

октомври 1, 2023

Колку често треба да ја хидрираме кожата и како да се подготвиме за Есента

Пишува: Сеида Џигал Со хидрирање често до младелашки изглед и сјајна кожа. Колку често треба да се хидрира кожата во есен зависи од вашите индивидуални потреби и од типот на кожата. Воопшто, таа треба да се хидрира секој ден, но некои луѓе може да имаат потреба од повеќе хидратација за разлика од други. Есенцијално е […]

Категорија: Здравje

октомври 1, 2023

Превенција од замастување на црниот дроб

Пишува: Мр. Фарм Леон Парталоски Поради важните процеси што се одвиваат во црниот дроб, со право овој орган го нарекуваат лабораторија на организмот. Неговата улога е да ја прочистува крвта, т.е. да го одржува нивото на гликоза во крвта, ги разградува мастите, протеините и јаглехидратите, создава ензими, ги одржува нормалните концентрации на витамините, минералите и […]

Категорија: Здравje

октомври 1, 2023

„Музиката е универзален јазик и лек“ – Ексклузивно интервју со Александра Коцевска

Александра Коцевска – Мецосопран, наставник по соло пеење, концертен пејач Betty: Кога почнува љубовта према пеењето? Александра: Мецосопран, наставник по соло пеење во ДМБУЦ „Илија Николовски – Луј“ и концертен пејач. Своето музичко образование го почнува на 14 години, но уште од мала покажува афинитети и интерес кон музиката, затоа и почнува да пее како […]

Категорија: Интервју

октомври 1, 2023

Чувствата имаат важна улога во справувањето со телесната тежина

Постојат многу причини поради кои качуваме и намалуваме килограми. Понекогаш овие причини зависат од тоа како се чувствуваме. Јадењето за да се чувствуваме подобро најчесто се нарекува емоционално јадење, и тоа е причината зошто понекогаш ни треба психолошка поддршка повеќе отколку совети за исхрана. Нашето тело и мозокот се длабоко поврзани. Помислете си само како […]

Категорија: Диета и слабеење

октомври 1, 2023