Фармацевти
Контакт

<< Назад

Вечната борба со целулитот

јуни 1, 2021

Кристина Ѓорѓева
Дипл. Фармацевт
Аптека Вивалек, Скопје

|

јуни 2021

Целулитот, познат како синдром на кора од портокал, е состојба каде на кожата се појавуваат области со наталожени масти кои даваат грутчест изглед проследен со дупчиња. Најизразен е на задникот и на бутовите и обично се јавува во пубертетот.
Дерматолозите велат дека дури 90 % од светската популација на жени се засегнати со овој проблем во текот на животот.

Целулитот е класифициран во 3 фази:

Прва фаза – целулит кој не е видлив површински туку само под микроскоп.

Втора  фаза – намалена еластичност на кожата и пониска температура во пределите каде целулитот е наталожен. Се забележуваат мали промени на кожата како нерамнини.

Во третата фаза кожата личи како кора од портокал со дупчиња. Целулитот е видлив  со очи. Иако застапен е кај двата пола, повеќе е изразен  кај жените зашто се повеќе склони кон таложење масти.

Причини за настанување  целулит

Причините за настанување на целулитот сè уште не се доволно познати, но постојат некои теории кои ја објаснуваат неговата појава.

Хормонални фактори – хормоните играат важна улога во развојот на целулитот.

Многумина веруваат дека естрогенот, инсулинот, норадреналинот, тироидните хормони и пролактинот се дел од процесот на производство на целулитот.

Генетика – одредени гени се потребни за развој на целулитот. Гените можат да го предиспонираат поединецот на одредени карактеристики поврзани со целулитот, како што се: пол, раса, бавен метаболизам, дистрибуција на масти под кожата и циркулаторна инсуфициенција.

Исхрана – луѓето кои јадат премногу масти, јаглехидрати, или сол и малку влакна, најверојатно, ќе имаат поголеми количини на целулитот.

Начин на живот како фактор – целулитот може да биде поприсутен  кај пушачите, кај оние кои не вежбаат, и кај оние кои седат или стојат во една позиција во долг временски период.

Како да го превенирате целулитот?

Постојат неколку начини кои помагаат да го отстраните или да го превенирате целулитот.

 

Друг начин за превенција се антицелулитните креми, пиењето доволно количество вода и здрава исхрана.

Здравата исхрана, т.е. храната богата со влакна и со низок процент на масти, како зеленчук и овошје,  може да ви помогне да го редуцирате целулитот, како и редовното вежбање кое ја одржува телесната тежина и ве ослободува од стрес.

Многу естетски лекари ќе ви кажат дека нивниот напор е залуден, освен ако редовно вежбате и не водите сметка за вашата диета.

Клучот за сè е рамнотежата, но и изборот на соодветна храна за вашето тело.

И имајте на ум дека ригорозната диета при отстранување на целулитот нема да ви помогне многу!

Митови и вистини за целулитот

Постојат многу видови на информации што кружат меѓу луѓето на оваа тема, некои вистинити, некои помалку реални.

Целулитот е предизвикан од токсини во телото мит

Според студиите на истражувачите од оваа област, причината за целулитот се масни наслаги. Кога се формираат, тие се преклопуваат и ги туркаат колагенските влакна под кожата. Може да се појави и како резултат на болести во сврзното ткиво.

Затоа, ако сакате да купите производ за лекување на овој проблем, кој ги елиминира токсините за да се ослободи од непријатниот изглед, размислете уште еднаш, бидејќи многу е веројатно дека станува збор само за маркетинг стратегија.

Оваа непријатност обично се јавува кај жени кои имаат проблеми со телесната тежина мит

Целулитот е присутен кај сите, без оглед на бодибилдингот или зголемувањето на телесната тежина. Да, точно е дека е повидлив кај малку подебели луѓе, но со таков проблем се соочуваат и многу слаби жени, кои, на пример, работат на моделирање на телото, спортуваат и јадат здрава храна.

Со возраста, целулитот е почест – вистина

Како што минуваат годините, оваа состојба може да ви создаде повеќе проблеми. Тоа е затоа што телото почнува да произведува помалку естроген, кој е хормон одговорен за одржување на крвните садови. Циркулацијата на крвта повеќе нема да биде добра, колагенот ќе биде на пониско ниво и ткивата ќе бидат оштетени.

Целулитот може да исчезне преку вежбање – мит

Движењето навистина помага, но не го елиминира овој проблем, туку го прави помалку видлив и го намалува неговиот интензитет.

Зошто?

Бидејќи мускулите се зајакнуваат, а кожата станува позатемнета. Значи, добра идеја е да одите во теретана ако сакате да изгледате подобро и да се скриете од непријатниот изглед што го дава ова воспаление.

Женскиот пол е најзасегнат од присуството на целулит – вистина

Се чини дека 90 % од жените страдаат од оваа состојба, а тоа е затоа што тие имаат послабо сврзно ткиво и многу лесно таложат маснотии на бутовите и нозете.

Целулитот е присутен и кај мажите, но во многу помал дел. Се чини дека само 10 % од мажите се соочуваат со таква непријатност.

Облеката помага во намалување на целулитот мит

Секое парче облека што ви ветува такво нешто е само стратегија за маркетинг. Облеката може да ви помогне да ги затегнете вашите мускули и да го нема тој трепетлив ефект кога одите или спортувате, но нема чудесно да се ослободите од целулитот толку едноставно.

Постојат решенија кои засекогаш ослободуваат од целулитот мит

Колку и да ветува одредена козметика, апчиња или интервенции дека ќе направи, ова воспаление не може трајно да исчезне. Да, постојат креми кои ги намалуваат ефектите на целулитот, преку спорт можете да го одржувате  мускулниот тонус, а преку разни интервенции да уживате во период на тело без целулит. Но, сето ова е краткорочно. Постојат познати ласерски интервенции, каде радио или масажни техники кои чинат доста и  многу се промовирани особено на социјалните мрежи. Да, тие имаат многу подобри ефекти од оние дадени со други методи, но не на долг рок. Познатата постапка „целулаза“, која беше одобрена од Американската администрација за храна и лекови во 2012 година и ги топи мастите со ласер е интервенција која не создава многу непријатност и дозволува брзо закрепнување, но дури и овде, каде што би можеле да платите над 3 500 американски долари  за нога, резултатите поминуваат за  не повеќе од две години.

Целулитот може да се наследи генетски вистина

Ризикот од развој на целулит е уште поголем ако во семејството, мајката или бабата, на пример, имале или имаат такви проблеми. Постојат дури и тестови кои можат јасно да ви кажат дали вашиот случај е генетско наследство. Но, на крајот, со оглед на многу високиот процент на жени кои ја имаат оваа состојба, можеби не вреди да се вложат пари во отстранување на целулитот.

Пушењето не е поврзано со целулит мит

Луѓето кои пушат имаат проблеми со колагенот, бидејќи влијае на крвните садови, ослабувајќи ги и оштетувајќи ги. Така, ризикот од сериозен целулит се зголемува и намалувањето ќе биде тешко.

Влијателна исхрана без целулит вистина

Се чини дека избалансираното мени ќе ви помогне во борбата против целулитот, но мора да биде придружено со доволна количина  течности и здрава храна.

За детално читање на овој текст, погледнете на 8-9 стр. во електронското издание на BETTY магазин (ЈУНИ 2021).

ДИЕТАЛЕН КАЛКУЛАТОР

Со помош на долниот калкулатор можете на брз и едноставен начин да ги испланирате вашите дневни оброци

Дознај повеќе >>

МЕСЕЧЕН ХОРОСКОП

Дознајте го хороскопот за тековниот месец.

Дознај повеќе >>