Фармацевти
Контакт

<< Назад

Дали знаете?

септември 1, 2023Лубениците се 92% вода, но...

 1. Го намалуваат високиот крвен притисок

 2. Го намалуваат ризикот од срцеви заболувања

 3. Го намалуваат нивото на шеќер во крвта

 4. Највисоко ниво на алкалност

 5. Го зајакнуваат имунолошкиот систем

 6. Ги зајакнуваат коските

 7. Произведуваат енергија

 8. Ги чистат бубрезите


Зошто треба да јадете урми наутро?

 1. Урмите се богат извор на железо: внесот на железо е важен за спречување на анемија и регулирање на протокот на крв во телото.

 2. Урмите можат да го намалат нивото на лошиот холестерол во телото и да помогнат во спречување на срцеви заболувања.

 3. Урмите содржат витамин Ц, магнезиум, калциум и фосор, а сето тоа може да го подобри здравјето на коските.

 4. Јадењето урми наутро ви помага да се ослободите од замор.

 5. Урмите се одличен извор на калиум. Ова е корисно за пациентите со крвен притисок.


За детално читање на овој текст, погледнете на 06 стр. во електронското издание на BETTY магазин (Септември 2023).

ДИЕТАЛЕН КАЛКУЛАТОР

Со помош на долниот калкулатор можете на брз и едноставен начин да ги испланирате вашите дневни оброци

Дознај повеќе >>

МЕСЕЧЕН ХОРОСКОП

Дознајте го хороскопот за тековниот месец.

Дознај повеќе >>