Фармацевти
Контакт

<< Назад

Дали имате пролетен умор? Начини како да го решите пролетниот умор.

мај 16, 2023Што треба да преземете за да го избегнете пролетниот умор?

Дали едвај станувате од кревет наутро и дали сте поспани цел ден?
Дали ја завршувате секоја работа со труд, без никаква волја и сила?
Се онесвестивте, често имате вртоглавица и главоболка, а срцето ви чука како лудо? Најверојатно, имате синдром на пролетен замор, кој се јавува при преминот од студено кон потопло време.

Зошто се јавува пролетниот замор и што можеме да сториме за полесно да го надминеме кога веќе не можеме да го избегнеме - ja прашавме проф. д-р Весна Среќковиќ-Димитријевиќ, ендокринолог.

„Причините за чувството на замор, летаргија и лошо расположение што ги имаме на почетокот на пролетта најчесто се поврзани со начинот на живеење што го водевме во текот на зимата. Неправилната исхрана, богата со заситени масти од животинско потекло, и намалената физичка активност доведуваат до дебелеење, што е поврзано со зголемување на маснотиите во крвта, зголемен крвен притисок и покачени нивоа на шеќерот во крвта, но и со замор“, објаснува д-р Среќковиќ-Димитријевиќ.
Не можеме ни да замислиме студено време без сарма, подварок, печење, пивтија, чорби, кулен, мрсни сирења и пита со сирење или месо бидејќи тоа е нашата традиционална храна, која е најчеста во зима.

Ако додадеме слатки, торти, колачиња, слатки пијалаци, тогаш не треба да се прашуваме зошто сме уморни, дебели, депресивни и деконцентрирани.

„Бидејќи сме навикнати на поголема количина појака, помрсна храна и слатки, се случува да добиеме напади на глад придружени со треперење, ладно потење, гадење, а понекогаш и затемнување пред очите.

Сето ова укажува на пад на шеќерот во крвта, што често го гледаме кај дебелите луѓе и може да биде вовед во дијабетес ако не ослабиме“, предупредува д-р Среќковиќ-Димитријевиќ.

Пешачете барем еден час
Не смееме да го заборавиме движењето како главна физичка активност.

„Движете се кога можете, барем еден час на ден со брзина од пет километри на час. Вежбањето ќе ви овозможи подобар метаболизам и ќе поттикне губење на тежината. Важно е да се нагласи дека одењето исто така лачи хормони на среќа, што може да ја зголеми нашата потреба за ваков вид рекреација.

Затоа, станете од фотелјата, исклучете го телевизорот, излезете на чист воздух и помогнете му на вашето тело да ги надмине заморот и летаргијата.

Оставете пешачењето да ја замени вашата потреба за слатки и друга нездрава храна.

Пешачењето е добро затоа што:
• Ги јакне мускулите на нозете и на стомакот;
• Го подобрува здравјето на срцето и го намалува притисокот;
• Дигестивниот систем работи подобро;
• Им дава сила на коските;
• Го намалува ризикот од дијабетес;
• Го подобрува расположението;
• Контрола на тежината;
• Го подобрува пулмоналното здравје;
• Влијае на целокупното ментално здравје.

За детално читање на овој текст, погледнете на 14-15 стр. во електронското издание на BETTY магазин (Април 2023).

ДИЕТАЛЕН КАЛКУЛАТОР

Со помош на долниот калкулатор можете на брз и едноставен начин да ги испланирате вашите дневни оброци

Дознај повеќе >>

МЕСЕЧЕН ХОРОСКОП

Дознајте го хороскопот за тековниот месец.

Дознај повеќе >>