Фармацевти
Контакт

<< Назад

Како треба да се прослави денот на заљубените?

февруари 1, 202414 февруари - Св. валентин - Ден на љубовта
Пишува: Сеида Џигал

Денот на заљубените може да се прослави со различни кре- ативни и романтични актив- ности за двајцата. Почнете со рани оброци во ресторан, кафуле или заедничко готве- ње, создавајќи атмосфера на интимност и споделување.

Потоа, можете да планирате опуштачки моменти како спа ден за двајцата, масажи или заедничко патување. Важно е да го креирате денот во согласност со интересите и предпочитанијата на вас и вашиот партнер. Организирајте романтична вечера со свеќи, цветни латници и вкусни јадења, а потоа продолжете со гледање на филм или читање на книга заедно. Споделете специјален момент со подарок што ќе го одберете со внимание кон интересите на вашиот партнер.
Секако, клучното е внимателно планирање и приспособување на активностите според личните склонувања на двајцата. Вашата жеља за создавање на посебен ден за заљубените ќе го направи денот незаборавен и посветен на љубовта.

Каква вечера да припремиме за денот на заљубените на својот партнер?
За романтична вечера на Денот на вљубените, можете да припремите специјална и вкусна тријада на предјаде, главно јадење и десерт.

1. Предјадење:
• Аспарагус обвиткан со пршута, мариниран во лимон и маслиново масло.
• Крокети од компир со кремаст сос.

2. Главно јадење:
• Филети од лосос, придружено со аспарагус и рижото со сос од лимонов сок.
• Пилешко филе во кремаст сос од сенф и босилек, служено со печен зеленчук.

3. Десерт:
• Чоколаден фондан кекс.

Додадете чаша одлично вино за целосно искуство. Подгответе атмосфера со свеќи, меки светла и романтична музика.

Ја сервирањето може да биде едно од изненадувањата - создадете мал амбиент со лепи детали и персонализирани додатоци.

Ова ќе ја направи вечерта особено специјална за вашиот партнер.

Каков подарок да купиме за валентајн?
Изборот на подарок за Денот на вљубените зависи од интересите и вкусовите на вашиот партнер.

Еве неколку идеи:

1. Персонализиран подарок:
• Изработете фото-календар или фото-книга со заеднички спомени.
• Нарачајте персонализирани уметнички дела или предмети со некоја специјална дата или порака.

2. Романтично викенд патување:
• Ако е можно, планирајте кратко романтично патување за двајцата.
• Резервирајте убава вила или романтичен хотел за викенд.
3. Доживување:
• Подарете доживување како вечера во ресторан, курс за готвење за двајцата, или вечера во спа центар.
• Ако вашите интереси се споделени, карти за концерт, спектакл или спортски настапи можат да бидат одличен избор.

4. Накит:
• Елегантен или персонализиран накит може да биде долготраен подарок. Можете да изберете ланче, нараквици или прстени.

5. Љубовни пораки:
• Напишете рачно писмо или соберете серија од "за љубов" пораки кои ќе ги оставите на различни места.
Сетете се да го разгледате вкусот и стилот на вашиот партнер и да инвестирате време и размислување во подарокот, за да го направите посебен и значаен.

За детално читање на овој текст, погледнете на 28-29 стр. во електронското издание на BETTY магазин (Февруари 2024).

ДИЕТАЛЕН КАЛКУЛАТОР

Со помош на долниот калкулатор можете на брз и едноставен начин да ги испланирате вашите дневни оброци

Дознај повеќе >>

МЕСЕЧЕН ХОРОСКОП

Дознајте го хороскопот за тековниот месец.

Дознај повеќе >>