Фармацевти
Контакт

<< Назад

НАЈДОБРИТЕ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МАЖИ И ЖЕНИ

мај 9, 2022Мажите треба да бараат мултивитамини кои содржат некоја комбинација од:

ВИТАМИН А: Помага во одржување на здравјето на очите, го зголемува обновувањето на клетките на кожата и ја регулира функцијата на имунитетот

ВИТАМИН Б12: Помага во формирањето на црвените крвни зрнца, синтезата на ДНК и функцијата на мозокот

ВИТАМИН Ц: Дејствува како антиоксиданс за борба против слободните радикали, произведува колаген и штити од инфекции и болести

ВИТАМИН Е: Го подобрува здравјето на срцето, го спречува оксидативното оштетување на клетките и го ублажува воспалението

ВИТАМИН Д3: Ја зголемува апсорпцијата на калциум, гради силни коски и го зајакнува имунитетот

МАГНЕЗИУМ: Дејствува како кофактор за над 300 ензимски реакции и игра улога во енергетскиот метаболизам, мускулните контракции и здравјето на мозокот

СЕЛЕН: Ги штити клетките, го намалува ризикот од проблеми со тироидната жлезда и ја зголемува плодноста кај мажите
Жените треба да бараат мултивитамини кои содржат некоја комбинација од:

ВИТАМИН А: Ја одржува вашата кожа блескава, штити од болести и инфекции и одржува здрав вид

ВИТАМИН Б12: Го зголемува нивото на енергија, го поттикнува производството на ДНК и го оптимизира здравјето на мозокот

ВИТАМИН Ц: Помага во синтезата на колаген за поддршка на здрава коса и кожа, го спречува оштетувањето на клетките и го подобрува имунитетот

ВИТАМИН Д3: Го поттикнува здравјето на коските, ја зголемува апсорпцијата на калциум и го зајакнува имунитетот

КАЛЦИУМ: Го поттикнува формирањето и јачината на коските за да се спречи остеопороза и губење на коскената маса за време на менопаузата

ФОЛАТИ: Вклучен во репликацијата на ДНК и неопходен за спречување на вродени дефекти за време на бременоста

ЖЕЛЕЗО: Произведува здрави црвени крвни зрнца за да помогне во испораката на кислород низ телото

 

ЕДНА ЗАБЕЛЕШКА:
избегнувајте формули кои содржат и железо и калциум бидејќи железото се врзува за калциумот и ја нарушува неговата апсорпција

За детално читање на овој текст, погледнете на 26-27 стр. во електронското издание на BETTY магазин (Мај 2022).

ДИЕТАЛЕН КАЛКУЛАТОР

Со помош на долниот калкулатор можете на брз и едноставен начин да ги испланирате вашите дневни оброци

Дознај повеќе >>

МЕСЕЧЕН ХОРОСКОП

Дознајте го хороскопот за тековниот месец.

Дознај повеќе >>