Фармацевти
Контакт

<< Назад

Нега на коса после одмор при оштетување од морска сол

септември 1, 2023Умерената употреба на морска сол не би требало да ја уништи вашата коса, но прекумерното изложување на морска сол може да ја исуши и оштети. Морската сол содржи минерали и минерални соли кои можат да бидат корисни за косата и телото, но исто така може да бидат причина за сушење на косата.

Еве неколку начини како морската сол влијае врз косата и како да го минимизирате негативниот ефект:

1. Сушење на косата: Прекумерното изложување на морска сол и морска вода може да ја исуши вашата коса, па добро е да го минимизирате времето во кое сте во контакт со морската вода и да ја ограничите употребата на морска сол на косата.

2. Оштетување на бојата на косата: Морската сол може да има несакан ефект врз обоената коса и може да ја извади бојата, особено кај коса која веќе е обоена со трајни бои.

3. Косата може да биде заплетена: Морската сол може да го исуши влакното на косата и да ја направи косата податлива на заплеткување, особено ако веќе имате долга коса.
За да го намалите влијанието на морската сол врз вашата коса, следете ги овие совети:

- Пред да се истуширате, избришете ја морската сол и морската вода од косата и користете хидратантен шампон и балсам за нега на косата.
- Користете спреј или производ за заштита на косата пред да ја изложите на морска вода.
- Кога сте на море, ставете ја косата во капа за туширање или фино заврзете ја со шал или марама за да ја заштитите
- Редовно кратете ги краевите на косата за да ги отстраните раздвоените врвови и да ја зачувате здравата состојба на вашата коса.
Прекумерниот контакт со морска сол може да биде штетен за косата, но со правилна нега и минимизирање на изложеноста, можете да уживате во летниот одмор без грижи за вашата коса.

Третманите на косата може да бидат корисни по одморот за подобрување на нејзината состојба и хидратација, особено ако сте биле изложени на сонце, море или често сте ја изложувале на хемикалии како што се бои или средства за обликување.

Еве неколку третмани и совети за нега на косата:

1. Длабоко хидратирачки третмани: Изберете длабоко хидратирачки маски за коса што ги нанесувате на влажна коса и оставате да дејствуваат според упатствата на производот. Овие третмани ќе ја хидрираат и негуваат вашата коса, ќе ја направат мека и сјајна.

2. Избегнувајте топлотни третмани: По одморот, обидете се да избегнувате употреба на топлотни алатки за стилизирање, како што се фен и пегла за коса. Топлотната обработка може да ја исуши косата и да ја оштети, па преку лето оставете ја да се исуши природно.

3. Редовно и нежно чешлање: Редовното и нежно чешлање на косата ќе помогне да се отстранат заплетканите делови и јазлите, а исто така ќе ја распоредите природната масленост од коренот до краевите.

4. Хидратација насекаде: Важно е да останете хидрирани не само однадвор, туку и однатре. Пијте доволно вода за одржување на хидратацијата на косата и телото.

5. Редовно кратење на краевите: Редовно кратење на краевите на косата може да помогне да се отстранат раздвоените врвови и косата да се одржи здрава и чиста.

За детално читање на овој текст, погледнете на 04-05 стр. во електронското издание на BETTY магазин (Септември 2023).

ДИЕТАЛЕН КАЛКУЛАТОР

Со помош на долниот калкулатор можете на брз и едноставен начин да ги испланирате вашите дневни оброци

Дознај повеќе >>

МЕСЕЧЕН ХОРОСКОП

Дознајте го хороскопот за тековниот месец.

Дознај повеќе >>