Фармацевти
Контакт

<< Назад

Нискокалорични и здрави оброци на вашата трпеза

март 1, 2022

Емилија Спасовска Мојсовска
магистер по нутриционизам

|Мои  предлози  за оброци  кои се нискокалорични,  а  може да бидат  присутни  на  новогодишната трпеза се следниве:

1.Печурки со спанаќ

Потребни состојки:

Начин на подготовка:

Исчистете ги и исечкајте ги печурките и ставете ги да се динстаат заедно со кромидот и празот.

Додајте го спанаќот и оставете да се динста додека печурките не ја променат бојата. Откако ќе бидат готово,  ставете врз нив ситно сечкан лук, магдонос и пола лажица маслиново масло.

______________________________________________________________________________

Бомбици од костени и чоколадо

Потребни состојки:

Начин на подготовка:

Измешајте  ги костените  со  путерот, румот и медот, растопете го чоколадото, измешајте. Почекајте малку да се излади и обликувајте бомбици, па секоја извалкајте ја во изрендано чоколадо.

______________________________________________________________________________

Печена ципура со лук

Состојки:

2 парчиња ципура
сол
црн пипер
лимон
2 чешниња лук
магдонос

Начин на  подготовка:

Претходно исчистените  две парчиња од риба  се полнат  со лук, магдонос  и лимон.

Во  тавче  се  додава  маслиново масло,  се додаваат  двете парчиња риба  и се  печат на  180 степени.

______________________________________________________________________________

Пита со јаболко и цимет од 3 вида  интегрално  брашно

150 г интегрално пченично брашно

150 г интегрално јачменово брашно

150 г интегрално овесно брашно

100 мл масло за јадење

200 мл растително млеко

2 јајца

1 лажичка сода бикарбона за готвење

1 лажичка цимет

2 јаболка

1 лажица семки од сончоглед

1 лажица ленено семе

Изматете ги со миксер маслото,  јајцата и млекото, додајте  го брашното и продолжете да матите, потоа додајте ги ренданите јаболка. Целата смеса ставете   ја во плех за печење, наросете со семки од сончоглед и ленено семе и ставете ја да се пече на 180 степени 20 до 25 мин. додека не зарумени.

______________________________________________________________________________

Сурова торта  со боровинки

Потребни сосотојки:

Начин на подготовка:

Распоредете ја смесата во тава и притиснете ја рамномерно да се распореди, оставете ја во ладнилник 15 минути.

За сервирање оставете ја тортата 15 минути на собна температура.

За детално читање на овој текст, погледнете на 26-27 стр. во електронското издание на BETTY магазин (МАРТ 2022).

ДИЕТАЛЕН КАЛКУЛАТОР

Со помош на долниот калкулатор можете на брз и едноставен начин да ги испланирате вашите дневни оброци

Дознај повеќе >>

МЕСЕЧЕН ХОРОСКОП

Дознајте го хороскопот за тековниот месец.

Дознај повеќе >>