Фармацевти
Контакт

<< Назад

Подгответе го организмот за есенскиот период и намалете ги настинките

октомври 1, 2023



Пишува: Тања Величковска - Доктор по општа медицина

Што сè треба да направите за да го подигнете имунитетот и да ги избегнете настинките.

За да го подигнете својот имунитет пред да настапи есента, можете да следите неколку совети:
Здрава исхрана: Вклучете во својата исхрана плодови, зеленчук, житни зрна и риба. Овие хранливи состојки го подобруваат имунитетот.
Вежбање: Редовната физичка активност го зголемува имунитетот и помага во одбраната на организмот.
Доволно сон: Осигурете се дека спиете доволно. Добриот сон му помага на телото да закрепне и го подига имунитетот.
Избегнување стрес: Стресот може да го ослаби имунитетот. Пробајте разни техники за намалување на стресот, како медитација или јога.
Вакцинација: Ако постои достапна вакцина за сезонски болести, како грипот, размислете за вакцинирање.
Хигиена: Редовно мијте си ги рацете и избегнувајте контакт со инфицирани лица.
Додатоци: Консултирајте се со вашиот лекар пред да ги користите додатоците, како витамини и минерали.

Запомнете дека подигнувањето на имунитетот е процес за кој треба време и тоа е стил на живеење.

За да го подигнете имунитетот за есента, следните витамини и минерали може да бидат корисни:
Витамин Ц: Го подобрува функционирањето на имунолошкиот систем и помага во одбраната против инфекции. Користете цитруси, како лимони, портокали и грозје, но и зеленчук, како црвени пиперки и брокула.
Витамин Д: Важен е за општото здравје на имунолошкиот систем. Сонцето е еден од најдобрите извори за витамин Д, но можете да го најдете и во риба, жолчка и во збогатени млечни производи.
Цинк: Цинкот го подобрува имунитетот и помага во борбата против вируси. Извори на цинк вклучуваат месо, пилешко месо, разни јатки и млечни производи.
Витамин A: Го подобрува здравјето на слузницата и на кожата, што ја чини поотпорна на инфекции. Во храната вклучете моркови, сладок компир, спанаќ и брокула.
Витамин E: Антиоксидантот витамин Е помага во одбраната на ќелиите од слободните радикали. Најдобри извори се ореви, лешници и маслиново масло.

За најдобри резултати, обидете се да вклучите разновидност од овие витамини и минерали во вашата исхрана и, секако, консултирајте се со лекар или диетичар пред да земете додатоци.

За детално читање на овој текст, погледнете на 28-29 стр. во електронското издание на BETTY магазин (Октомври 2023).

ДИЕТАЛЕН КАЛКУЛАТОР

Со помош на долниот калкулатор можете на брз и едноставен начин да ги испланирате вашите дневни оброци

Дознај повеќе >>

МЕСЕЧЕН ХОРОСКОП

Дознајте го хороскопот за тековниот месец.

Дознај повеќе >>