Фармацевти
Контакт

<< Назад

7 состојки за нега на кожата

мај 2, 2023Пишува: Даниела Димевска

Негувајте ја кожата со состојки кои можете да ги најдете во одредени креми.

I. Витамин Ц:
Важноста на витаминот Ц и неговата примена во различни намени. Помага во спречување изгореници од сонце, флеки и темни кругови. Служи како средство против стареење. Додавањето серум со витамин Ц во негата на кожата ќе ви помогне многу. Тоа е примена за која нема да зажалите.

Помага да се подмлади вашата кожа. Постојат разни брендови на серуми со витамин Ц што можете да ги најдете во продавниците. Серумот со витамин Ц треба да се нанесува по миењето на лицето наутро. Тоа треба да биде ваше секојдневие за нега на кожата,за кратко време се видиливи позитивните резултати.

II. Хијалуронска киселина:
Ова е една од најдобрите состојки за навлажнување. Ви помага да ја одржите вашата кожа блескава и беспрекорна. Тоа е и средство против стареење. Ја хидрира и ѝ обезбедува влажност на кожата. Кога купувате лосион за тело, внимавајте на овие состојки. Можете да одлучите да купите чиста хијалуронска киселина и да ја измешате со вашите производи за нега на кожата.

III. Салицилна киселина:
Наменета е за оние чија кожа е склона кон акни и пукање. За да го контролирате производството на маснотии на вашата кожа, потребна ви е салицилна киселина. Можете да го миете лицето со ваков препарат или да одлучите да купите чистач за лице со салицилна киселина.
Доколку не сте склони кон акни, прескокнете ја оваа состојка бидејќи вашата кожа може да реагира на неа. Користете салицилна киселина трипати неделно и нанесувајте само навечер.

IV. Млечна киселина:
Кога ќе го слушнете зборот млечен, само знајте дека тоа значи млеко или јогурт или други типови млеко. Ви дава кожа што личи на стакло. Вклучете ваков препарат во вашата рутина за нега на кожата.
Можете да ја најдете оваа состојка и во лосиони. Или можете да одлучите да купите крем за лице, така што ќе се погрижите да ја најдете како една од состојките наведени на производот.

V: Гликолна киселина:
Содржи АХА. Тоа е пилинг. Ја отстранува мртвата кожа и ја заменува со нова. Помага да се дехидрира вашата кожа. Совршено дејствува кога се меша со глицерин. Помогнете ѝ на кожата да блесне. Можете да ја вклучите со лосиони за лице и тело.

VI: Ниацинамид:
Нема ништо подобро како ниацинамид во формулацијата за нега на кожата. Тоа е една од најдобрите состојки за здрава и мазна кожа. Служи за многу цели. Неговото присуство во производите за нега на кожата го прави тој производ се одвојува од другите. Го регулира производството на маснотии на кожата. Ја подобрува текстурата на кожата. Можете да го нанесувате наутро и навечер.

VII: Витамин Е:
Витаминот Е е како црешата на тортата. Овој витамин ја лекува вашата кожа и ја враќа во здрава состојба. Ги отстранува темните дамки предизвикани од сонцето, а исто така и ја штити вашата кожа. Кога купувате крем за сончање, проверете дали содржи цинк и
витамин Е.

За детално читање на овој текст, погледнете на 06-07 стр. во електронското издание на BETTY магазин (Мај 2023).

ДИЕТАЛЕН КАЛКУЛАТОР

Со помош на долниот калкулатор можете на брз и едноставен начин да ги испланирате вашите дневни оброци

Дознај повеќе >>

МЕСЕЧЕН ХОРОСКОП

Дознајте го хороскопот за тековниот месец.

Дознај повеќе >>