Farmacistët
Kontakti

Këshilla për shëndetin

Këshilla për shëndetin tuaj

Fuqitë e mahnitshme të Beta Glukanit

Shkruan: M-r farm Sonja Pecevska Beta glukanet janë imunomodulues. Imunomodulatorët...

Pse është e rëndësishme të testoheni për HIV?

Dita Botërore e HIV AIDS – 1 Dhjetori Shkruan: Vesna...

Muzika ka një ndikim të rëndësishëm në zhvillimin e fëmijëve

Shkruan: Goran Spasovski – Psiholog Zhvillimi kognitiv: Muzika mund të...

BETTY REVISTA | DHJETOR 2023

Intervistë ekskluzive me Katarina Ivanovskën | Numeri 117

Kategoria: BETTY REVISTA

December 1, 2023

BETTY REVISTA | NËNTOR 2023

Intervistë ekskluzive me Dr. Nerhim Tufekçioski | Numeri 116

Kategoria: BETTY REVISTA

November 1, 2023

Dy receta të shijshme vjeshte!

1. Linguine me avokado, domate dhe lime PËRBËRËSIT: • 115 gr linguini integrale • 1 lime, lëvore pak e grirë dhe pak lëng • 1 avokado, të qëruar dhe të grirë • 2 domate të mëdha, të grira • ½ pako koriandër të freskët, të grirë • 1 qepë të kuqe, të grirë hollë • […]

November 1, 2023

Ushqimi i shëndetshëm në moshën e tretë

Shkruan: Kalina Slivovska-Andonova Ushqimi i mirë është i rëndësishëm për shëndetin dhe mund të mbështesë shërimin nga çdo sëmundje, madje edhe nga KOVID-19, për të cilin ka artikuj se ka një mutacion të ri. Ngrënia e një shumëllojshmërie ushqimesh mund të përmirësojë mirëqenien e përgjithshme, por gjithashtu të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve, duke përfshirë sëmundjet […]

Kategoria: MOSHA E TRETË

November 1, 2023

A po saboton fasting (agjërimi) me ndërprerje synimet tuaja shëndetësore?

Ne do t’ju tregojmë 4 rreziqet shëndetësore që vijnë nga fastingu me ndërprerje. Shkruan: Seida Xhigal Çfarë është fastingu me ndërprerje? Fastingu me ndërprerje është një dietë që përfshin cikle të të ngrënit dhe agjërimit, për shembull: të mos hani deri në orën 20:00 dhe të hani të gjitha vaktet midis orës 20:00 dhe 12:00. […]

Kategoria: Uncategorized @sq

November 1, 2023

Si të përballemi me temperaturën e lartë të trupit tek fëmijët?

Shkruan: Dr Emilia Manasievski Temperatura e lartë e trupit tek fëmijët është një nga arsyet më të zakonshme për të vizituar një pediatër. Temperatura e trupit është e ndryshme në mosha të ndryshme tek fëmijët, por ka edhe lëkundje dhe variacione gjatë ditës dhe natës, në varësi të aktivitetit fizik, sa është i veshur fëmija, […]

Kategoria: KURIOZITETE

November 1, 2023

Diabeti – Cilat janë shkaqet kryesore të kësaj sëmundjeje?

14 NËNTORI – Dita Botërore e Diabetit Shkruan: Dr. Zharko Jankovski – Specialist në mjekësi interne dhe kardiologji Sipas Federatës Ndërkombëtare të Diabetit, rreth 460 milionë të rritur kanë diabet. Deri në vitin 2045, ky numër pritet të arrijë në 700 milionë ose 10% e popullsisë së botës. Në vitin 2019, numri i personave me […]

Kategoria: DIABETI

November 1, 2023

lergjitë e vjeshtës janë një gjendje e zakonshme tek disa njerëz, veçanërisht ata të prirur ndaj alergjive ndaj alergenëve aerosol

Shkruan: Dr. Tanja Veliçkovska – Mjeke e mjekësisë së përgjithshme Alergjitë e vjeshtës zakonisht shkaktohen nga faktorët e mëposhtëm: Alergjenët e polenit: Në vjeshtë, shumë bimë, si mështekna, dëllinja dhe bari, prodhojnë polen që mund të shkaktojë reaksione alergjike tek disa njerëz. Kjo gjendje njihet si alergji sezonale. Pluhuri: Pastrimi i gjetheve dhe sipërfaqeve të […]

Kategoria: ALERGJITË

November 1, 2023

Infeksionet e traktit urinar: si diagnostikohen, parandalimi dhe trajtimi

Shkruan: Dr. Tanja Veliçkovska – Mjeke e mjekësisë së përgjithshme Shkaqet Normalisht, urina është e pastër, sterile dhe pa baktere. Infeksionet zakonisht shkaktohen nga bakteret që arrijnë në traktin urinar përmes rrugëve të ndryshme. Më shpesh, është hapja e jashtme urinare, por ato mund të arrijnë edhe përmes gjakut, limfës ose përmes përhapjes së drejtpërdrejtë […]

November 1, 2023

intervistë me DR. NERHIM TUFEKÇIOSKI

Intervistë me DR. NERHIM TUFEKÇIOSKI – SPECIALIST UROLOG Intervistën e ka bërë: Kalina Slivovska – Andonova “SHËNDETI ËSHTË PASURIA MË E MADHE!” Betty: Së pari, ju lutemi prezantohuni para lexuesve tanë. Nerhim: Unë quhem Nerhim Tufekçioski, jam 47 vjeç, jam i martuar, baba i një vajze dhe një djali, adoleshentë. Punoj në Spitalin e Përgjithshëm […]

Kategoria: INTERVISTË

November 1, 2023