Farmacistët
Kontakti

Këshilla për shëndetin

Këshilla për shëndetin tuaj

Obeziteti – problem estetik apo mjekësor?

Dr. Natasha Nedeska Minova specialist internist Spitali i përgjithshëm “8...

Cili është kombinimi më i mirë për forcimin e imunitetit tek fëmijët?

Natasha Kondoska Barnatorja “Menta farm” Prilep | Sinbiotiku paraqet kombinim...

Herpes simplex

Dr. Natasha Teovska Mitrevska | Viruset janë mikroorganizmat më të...

Drenazhi limfatik

ILIJA ZHEZHOV, FIZIOTERAPIST Qendra e masazhit dhe mirëmbajtjes së trupit FIZIOTERAPIST-ZDRAVJE | Limfa është lëng trupor që lëviz në një drejtim nëpër të gjithë trupin në enët limfatike. Roli i lëngut indor është bartja e substancave të nevojshme tek qelizat. Me rrjedhjen e saj midis qelizave, limfa mbledh substancat e mbetura, si qelizat e vdekura […]

Kategoria: BUKURI

April 1, 2021

Atlasi dhe dhimbja e kokës

Spec. Dr. Dejan Bujishiq -ortoped -specialist i atlasit | Atlasi (C1) është rruaza e parë e qafës në shtyllën kurrizore. Ajo e ka marrë emrin Atlas nga mitologjia greke, sepse mban kokën. Atlasi është rruaza më e rëndësishme, ngaqë është përgjegjëse për mbajtjen e kokës. Kjo rruazë është e vendosur në mes të bazës së […]

Kategoria: ILAÇET DHE TERAPIA

April 1, 2021

Strudel me arra, krem çokollate vegan dhe kakao organike

Branko Poposki Bloger ushqimi | Përbërësit e nevojshëm: Brumë i ngrirë që mund të blihet kudo. Për mbushjen: 100 gr. krem çokollate 3 lugë çaji kakao 100 gr. arra Mënyra e përgatitjes: Brumin e ngrirë lëreni që të lëshohet për gjysmë ore, pastaj hapeni dhe formoni një kore drejtkëndëshe. Në mesin e kores shtoni pak […]

April 1, 2021

Tortë me fruta të thata

Branko Poposki Bloger ushqimi | Një tjetër recetë e shkëlqyer që do t’ju ëmbëlsojë në mënyrë të shëndetshme. Përbërësit e nevojshëm: 8 të bardha veze 2 lugë të mëdha ekstrakt vanilje 130 gr. vaj kokosi 10 lugë stevia 250 gr. bajame ose miell tërshëre 200 gr. arra të copëtuara Nëse dëshironi, shtoni fruta të ndryshme […]

April 1, 2021

Rimesot kompozite direkte

Dr. Katerina Nikolovska Doktoreshë e stomatologjisë – IN DENT Family Dental | Rimesot kompozite direkte Buzëqeshja e bukur është e rëndësishme për pamjen e përgjithshme dhe mund të kontribuojë ndjeshëm në vetëbesimin tuaj. Në realitet, pothuajse askush nuk lind me buzëqeshje të përsosur. Shumica prej nesh kanë nevojë për korrigjimin e disa të metave dhe […]

Kategoria: ILAÇET DHE TERAPIA

April 1, 2021

Mënyrë jetese e shëndetshme ose jeto shëndetshëm dhe më gjatë

Dr. Emilia A. Shikole Unevska Specialiste e farmakologjisë klinike | Organizmi ynë është i ekspozuar vazhdimisht ndaj të ashtuquajturave radikale të lira. Radikalet e lira janë produkte metabolike që ndodhen natyrshëm në organizëm. Ato janë komponime të oksigjenit të cilave u mungon një elektron. Për t’u stabilizuar, ato përpiqen të marrin elektronet nga një atom […]

April 1, 2021

Është koha për vrapim!

Kokan Ajanovski -më shumë se 20 herë kampion maqedonas në disiplina të ndryshme atletike -reprezentues maqedonas me më shumë se 30 shfaqje për Maqedoninë, -autor i librit ”Vrapimi më mëson” dhe trajner në Shkollën e vrapimit Nike (Shkup) | Si vepron vrapimi në trupin tonë? Vrapimi sjell dobi të pafundme tek ata që e praktikojnë. […]

April 1, 2021

Sëmundjet kronike të gjurit

Spec. Dr. Ivo Donevski, UK TOARILUC, Shkup | Sëmundjet kronike të gjurit Gjuri është nyja më e madhe në trupin e njeriut dhe përballon ngarkesën më të madhe. Prandaj, ekziston një rrezik ndjeshëm i lëndimeve ose sëmundjeve të gjurit. Shkaqet e problemeve të gjurit ndryshojnë shumë. Në përgjithësi, mund të dallojmë midis dhimbjes akute dhe […]

Kategoria: ILAÇET DHE TERAPIA

April 1, 2021

A është më i shëndetshëm dushi me ujë të nxehtë apo të ftohtë?

Të gjithëve na ka ndodhur kohë pas kohe që të na ndryshojë papritmas temperatura e ujit gjatë dushit. Efekti i tronditjes që krijohet nga kjo valë e ujit të ftohtë mund të jetë shqetësues në fazën e parë, por sipas hulumtimit, është shumë i dobishëm për trupin tonë. Çfarë është më e shëndetshme? Dushi me […]

April 1, 2021

BETTY REVISTA | MARS 2021

GRATË MUND T’IA DALIN MBANË! – Savka Todorovska | Numri 84

Kategoria: BETTY REVISTA

March 1, 2021