Фармацевти
Контакт

Совети за здравје

Совети за Вашето здравје

Шејк за замена на оброк

Пишува: Ивана Димишкова – Д-р по Дентална Медицина Шејковите за...

Што е мозочен удар, како да се превенира и како да се живее со последиците!

• Мозочниот удар претставува прекин или намалување на протокот на...

Горнореспираторни инфекции: Што треба да знаеме за нив и кои се чекорите за дијагноза и терапија

Пишува: Д-р Јован Ангелов, специјалист по ОРЛ, ЈЗУ Општа болница – Гевгелија Искуството со употреба на антибиотици и ксилометазолин датира од поодамна, но и денес го задржува приматот како докажан во секојдневната практика, и тоа најчесто при третман на горнореспираторните инфекции (ГРИ). Долгогодишното искуство резултира со изразито позитивен ефект при третманот на горнореспираторните инфекции (ГРИ) во […]

Категорија: Дишни патишта

јуни 1, 2023

Дарувај крв, спаси живот!

14 јуни – Светски ден на крводарителството Пишува: Тања Величковска Светскиот ден на крводарителството се одбележува секоја година на 14 јуни. Се одликува со подигање на свеста за спасување животи со дарување крв. Секоја година милиони луѓе од целиот свет одлучуваат да даруваат крв и плазма; Ова е причината поради која е наречен Светски ден […]

Категорија: Здравje

јуни 1, 2023

Меѓународен ден на децата – 1 јуни

Пишува: Тања Величковска Меѓународниот ден на детето се одбележува секоја година на 1 јуни во разни делови на светот како иницијатива за благосостојба и права на децата. Овој ден се слави како дел од поголемата кауза, која се однесува на ставање крај на злоупотребата на децата, ставање крај на лишувањето на децата од своите права […]

Категорија: Детско здравје

јуни 1, 2023

Две лесни и здрави вечери, кои се готват за многу кратко време

ПИЛЕШКО СО ЛИМОН И БРОКУЛА: СЕРВИРАЊА: 2 ЛИЦА | ПОДГОТОВКА: 10 МИН. | ГОТВЕЊЕ: 5 МИН. | СОСТОЈКИ: 10 | ТЕШКОТИЈА: 1.5/5 СОСТОЈКИ: • 1 лажиче пченкарно брашно • 1 лажиче темен соја-сос • ситно рендана кора и сок од 1/2 мал лимон • 2 лажички кокосово или канола-масло • 1 филе пилешки гради без кожа (околу 150 гр), […]

Категорија: Здрава храна

мај 16, 2023

Вежби и план за диета за намалување на вашиот стомак

Стомак создаден од АЛКОХОЛ: • 10 клекнувања • 5 склекови • 20 сквотови • 15 удари во празно • 15 сек. исправен склек • 25 стомачни • 35 скокања • 25 сек. стоење на ѕид • 10 сек. трчање во место Стомак создаден од ХОРМОНИ: • 20 клекнувања • 15 склекови • 10 сквотови • […]

Категорија: Диета и слабеење

мај 16, 2023

Пролетта е идеално време за вежбање

Вежбајте секој ден за здраво и фит тело Велат дека оние што сакаат нешто – бараат решенија, а оние другите бараат оправдувања. Е, па, дами… доста беше со оправдувањата, летото доаѓа и ова е совршено време да бидете во форма пред да пристигнете на плажите. Вежбањето во сала не е лесно. Константен притисок и недостиг […]

Категорија: Здравje

мај 16, 2023

Зошто раната дијагноза е од големо значење за третман на ревматолошките болести?

Пишува: Проф. Д-р Нада Марина – Ревматолог Како ревматолог бев сведок на многу случаи на пациенти со ревматолошки болести, каде што задоцнетата дијагноза резултира со поголема тешкотија во третманот и потешки последици врз здравјето. Затоа, важно е да се распознаат и да се дијагностицираат ревматолошките болести што е можно порано. Ревматолошките болести се група заболувања […]

Категорија: Коски и зглобови

мај 16, 2023

Дали имате пролетен умор? Начини како да го решите пролетниот умор.

Што треба да преземете за да го избегнете пролетниот умор? Дали едвај станувате од кревет наутро и дали сте поспани цел ден? Дали ја завршувате секоја работа со труд, без никаква волја и сила? Се онесвестивте, често имате вртоглавица и главоболка, а срцето ви чука како лудо? Најверојатно, имате синдром на пролетен замор, кој се […]

Категорија: Здравje

мај 16, 2023

95 ГОДИНИ СЕ САМО БРОЈКА ПОКРАЈ МЕНЕ!

Betty: Која е тајната на долговечноста? Ве молам, споделете со нас како да бидеме витални, здрави и насмеани како Вас? Добрила: Најголемиот мој двигател е љубовта, едноставно пливам во морето на љубовта. Комуницирам со целиот свет токму за ова прашање и секогаш мојот одговор е љубов кон сите и кон сѐ. Годините се само години […]

Категорија: Интервју

мај 16, 2023

Подигнување на свеста за општото здравје на сите!

Сите треба да придонесеме за добросостојбата на планетата за да имаме здрав живот. На 7 Април 2023 година – Светскиот ден на здравјето, Светската здравствена организација ќе ја одбележи својата 75-годишнина. Во 1948 година земјите од светот се собраа и ја основаа СЗО за да го промовираат здравјето, да го чуваат светот безбеден и да […]

Категорија: Здравje

мај 16, 2023