Фармацевти
Контакт

Совети за здравје

Совети за Вашето здравје

Шејк за замена на оброк

Пишува: Ивана Димишкова – Д-р по Дентална Медицина Шејковите за...

Што е мозочен удар, како да се превенира и како да се живее со последиците!

• Мозочниот удар претставува прекин или намалување на протокот на...

СПЕКТРУМОТ НА КАРАКТЕРИСТИКИ НА АУТИЗМОТ

Април е национален месец за подигање на свеста за аутизмот Аутистичниот спектар располага со многу карактеристики и фази на однесување и перцепција на секодневниот живот. Внимание на деталите: – Темелност – Точност Длабок фокус: – Концентрација – Ослободување од дистракција Методички пристап: – Аналитички – Шаблони за забележување, повторување Вештини за набљудување: – Слушај, погледни, […]

Категорија: Здравje

мај 16, 2023

Чоколаден шејк од банана и путер од кикирики

СЕРВИРАЊА: 1 ЛИЦЕ | ПОДГОТОВКА: 5 МИН. | СОСТОЈКИ: 4 | ТЕШКОТИЈА: 1.5/5  СОСТОЈКИ: • 1 Банана: По можност замрзната зрела банана за да го одржи смутито убаво и ладно и да му даде природна сладост • 1 лажица Livsane Slim Shake: Тој богат вкус на чоколадо доаѓа од богатото количество на чоколадо од шејкот • Путер од […]

Категорија: Здрава храна

мај 9, 2023

Како и Зошто треба да ги уредите вашите дворови во Пролет

Најдобро време за уредување на дворовите е пролетт,бидејки тогаш е време за расадување на нови цвеќиња. Препорака како да ги уредите вашите дворови и тераси: Прво утринско кафе, романтична вечера под свеќи или пак фамилијарен ручек под ведро и сончево небо се дел од работите во кои што можете да уживате во градината, па затоа […]

Категорија: Љубопитно

мај 9, 2023

На што треба да припазите за намалување на иритации од пролетни алергии

Пролетните алергии намелете ги со превенција. Сезонските алергии се проблем за милиони луѓе ширум светот. Со оглед на тоа дека со пролетта доаѓаат поблаги временски услови, се ослободуваат алергени. Дрвјата, тревата и плевелите се некои од најчестите предизвикувачи на алергии кога сте надвор, а околу 30 проценти од населението во светот страда од нивните последици. […]

Категорија: Алергии

мај 9, 2023

Вежбајте во текот на бременоста внимателно и умерено.

Зајкнете ги мускулите за полесна бременост, и направете ја бременоста збавна. Вежбање во први три месеци Доколку пред бременост сте се занимавале со вежбање, во консултација со вашиот гинеколог може да продолжите со вежбање со намален интензитет. Обавезно информирајте го вашиот тренер дека сте бремени. Внимателно и умерено! Вашето тело во бременост работи и троши […]

мај 9, 2023

Суплементација во бременост

Пишува: Гинеколог Акушер Д-р М-р Симонида Котларова Попоска Здрава и балансирана исхрана е неопходно да се обезбеди кај жените во периодот на бременост. Со исхраната мајката мора да обезбеди соодветни количини на хранливи материи за себе и за фетусот во развој. Зголемените потреби на одредени нутритиенти ни укажуваат дека само здрава исхрана не е доволна […]

мај 9, 2023

Лапароскопска хирургија за рак на јајчник – минимално инвазивен пристап

Пишува: Д-р Коста Василевски Ракот на јајчниците е сериозна и болест опасна за животот, која погодува илјадници жени секоја година. Опциите за третман на ракот на јајчниците се разликуваат, но една од најефикасните и најмалку инвазивни опции е лапароскопската хирургија. Д-р Коста Василевски, висококвалификуван и искусен гинеколог онколог, е еден од водечките практичари на лапароскопска хирургија […]

Категорија: Неврологија

мај 9, 2023

Марија и Стефанија: Успехот во светски рамки е постигнат со голема поддршка!

Betty: Како е да се биде балерина во Македонија, дали публиката знае да препознае што е квалитетен балет? Марија: Да се биде УМЕТНИК, генерално, во Македонија е многу неблагодарно, за жал. Уметноста во Македоноја не се цени доволно, имаме врвни уметници што оставиле белег во светот, но во сопствената држава не им се оддава никакво […]

Категорија: Интервју

мај 9, 2023

Влијанието на исхраната кај пациенти со ризик од кардиоваскуларни заболувања

Пишува: Фарм. Техничар Јасмина Шемкоска – ПЗУ Аптека Ремедија Прилеп Кардиоваскуларните заболувања се едни од најчестите заболувања денес ширум целиот свет, како резултат на хипертензија, вродена срцева слабост, ревматски срцеви заболувања и срцеви аритмии. Атеросклерозата претставува основен патофизиолошли процес на sидовите на крвните садови која предизвикува коронарна срцева болест. Кај оваа болест холестеролот го зафаќа […]

мај 9, 2023

Имунитет и негово зајакнување со витамин Ц и биофлавоноиди

Пишува: Горан Ристовски – аптека Макмедика Скопје Според нашите сознанија денес, имунитетот се создава и почнува да се гради во текот на бременоста со пренос од мајката на детето во матката преку плацентата, а потоа и преку доењето (пренос преку мајчиното млеко кое е важно за стекнување на имунитет и заштита на детето уште во […]

Категорија: Додатоци во исхрана

мај 9, 2023