Farmacistët
Kontakti

Këshilla për shëndetin

Këshilla për shëndetin tuaj

Si kripa e detit i dëmton flokët dhe si duhen trajtuar pas pushimeve

Shkruan: Seida Xigal Përdorimi i moderuar i kripës së detit...

Degjenerimi makular senil – si ta parandaloni atë në kohë?

Shkruan: Mr. Farm. Tatjana Stoilkovska Degjenerimi makular senil është shkaku i...

Si të përgatisim imunitetin për të pritur vjeshtën

Shkruan: Tanja Veliçkovska – Mjeke e Përgjithshme Me ardhjen e...

Një pikë shëndet – Vaji i ricinit

| Vaji i ricinit është vaj shumë i dobishëm, i cili ka gjetur përdorim që nga kohërat e lashta. Falë përqendrimit të lartë të vitaminës E dhe acidit ricinoleik në përbërjen e tij, është një nga yndyrnat më të përdorura, veçanërisht në sektorin kozmetik, sepse stimulon prodhimin e kolagjenit dhe zvogëlon shfaqjen e rrudhave. Si […]

Kategoria: BIMËT

July 2, 2020

Një ishull i vogël, por shumë i lumtur!

| ARUBA Aruba, një ishull në afërsi të bregdetit të Venezuelës, është pjesë e Mbretërisë së Holandës dhe është i njohur për numrin e madh të kazinove, që me të drejtë i kanë dhënë nofkën “Las Vegasi i Karaibeve”. Plazhet e bukura me rërë, reshjet e rralla gjatë vitit dhe temperatura ideale vjetore, e cila […]

July 2, 2020

Është koha për biçikletë!

| Moti i ngrohtë i pranverës është i përkryer për stërvitje në ambient të hapur, që ju mundëson ta përmirësoni mirëqenien tuaj dhe t’u jepni trajtë linjave të trupit. Ngarja e biçikletës nuk është vetëm një mënyrë e thjeshtë për të forcuar trupin, por është gjithashtu një mjet i shkëlqyeshëm transporti që bart në vete […]

Kategoria: BUKURI

July 2, 2020

Një degëz kundër mushkonjave

| Mushkonjat dhe kruajtja e bezdisshme që vjen si pasojë e pickimit të tyre janë të zakonshme në stinën e verës. Nëse doni të gjeni një mënyrë natyrale për të zvogëluar rrezikun e pickimit nga mushkonjat, mbillni një nga këto bimë dhe mbroni veten gjatë ditëve të nxehta që na presin. Livandë – Era e […]

Kategoria: BIMËT

July 2, 2020

Ashwagandha – Mbrojtësi natyral kundër stresit

| Ashwagandha (Withania somnifera) është një nga bimët më të famshme ajurvedike, që i përket kategorisë së ripërtëritjes së organizmit të njeriut. Përveçse si tonik për ripërtëritjen e organizmit, njihet edhe si bimë adaptogjenike dhe si afrodiziak i shkëlqyeshëm, e përdorur në Indi për më shumë se 1000 vjet. Ashwagandha është kaçube e mesme, që […]

Kategoria: BIMËT

July 2, 2020

Dita botërore e Hepatit

Slavica Trengoska | Çdo vit, 28 korriku është data kur shënohet Dita Botërore e Hepatitit, me qëllim ngritjen e vetëdijes për sëmundjen dhe parandalimin e saj. Hulumtimet e fundit tregojnë se infeksioni me viruset e hepatitit është i përhapur në masë të madhe, me rreth 400 milion pacientë në mbarë botën. Për fat të keq, […]

July 2, 2020

Aksesori i përkryer i modës për çdo kombinim veror

| Me ardhjen e verës dhe temperaturave të larta, të gjithë priremi të shpëtojmë nga disa aksesorë në dollapin e rrobave duke parapëlqyer kombinime më të lehta për ditët e nxehta të verës. Megjithëse ekziston një detaj i modës që me patjetër duhet të gjendet në dollapin e një gruaje dhe pa të cilin nuk […]

July 2, 2020

Dhembja e kokës, një nga shqetësimet më të zakonshme te njerëzit

Dr. Marija Perovska neurologe | Në përgjithësi, dhembja si një ndjesi e pakëndshme mund të jetë e kohëpaskohshme ose kronike dhe e njëjta zvogëlon ndjeshëm cilësinë e jetës së përditshme nëse zgjat me muaj apo vite. Dhembja e kokës është një nga 10 shkaqet më të zakonshme që i detyron pacientët të vizitojnë mjekun. Vlerësohet […]

Kategoria: ILAÇET DHE TERAPIA

July 2, 2020

Stresi tek të rinjtë

prof. d-r Slagjana Angelkoska psikolog | Të rriturit shpesh thonë se rinia është periudha më e bukur dhe më e shkujdesur e jetës. Me siguri të ngrihen flokët përpjetë kur dëgjon këtë dhe thua me vete se ata s’kuptojnë gjë. Sidomos faktin se sa shpesh e gjen veten nën stres dhe presion. Të themi të […]

July 2, 2020

Çaj i ftohtë me mjaltë!

| Jo vetëm që janë më ekonomikë se çajrat e ftohtë që mund t’i gjeni në shitore, çajin e ftohtë të shtëpisë mund ta përgatitni mu ashtu siç ju pëlqen. Me ndihmën e dy-tre qeskave të çajit me filtër, ju mund të flladiteni me një pije për të cilën jeni plotësisht të bindur se nuk […]

Kategoria: BIMËT

July 2, 2020