Farmacistët
Kontakti

Këshilla për shëndetin

Këshilla për shëndetin tuaj

Si kripa e detit i dëmton flokët dhe si duhen trajtuar pas pushimeve

Shkruan: Seida Xigal Përdorimi i moderuar i kripës së detit...

Degjenerimi makular senil – si ta parandaloni atë në kohë?

Shkruan: Mr. Farm. Tatjana Stoilkovska Degjenerimi makular senil është shkaku i...

Si të përgatisim imunitetin për të pritur vjeshtën

Shkruan: Tanja Veliçkovska – Mjeke e Përgjithshme Me ardhjen e...

Dieta të krijuara për nevojat tuaja

| Dr. Dragica Zendelovska One Hospital Bashkëpunëtore e jashtme në fushën e nutrigjenomisë Nëse marrim parasysh se arsyet e shtimit të peshës janë të ndryshme, atëherë me plot bindje mund të vijmë në përfundimin se nuk ka dietë universale që mund të ndihmojë secilin që ka probleme me mbipeshën. Dietat e njohura gjerësisht premtojnë rezultate […]

Kategoria: DIETA DHE DOBËSIMI

August 1, 2020

Çfarë është rezistenca psikologjike?

| Aleksandra Prosheva-Dragomanova Psikologe klinike / psikoterapiste Gestalt Çfarë është rezistenca psikologjike (rezistenca ndaj stresit dhe traumës e njohur edhe si imunitet psikologjik)? Rezistenca psikologjike nënkupton aftësinë e përshtatjes në rrethana të vështira të jetës dhe ngjarje traumatike, tragjedi, fatkeqësi, burime të konsiderueshme të stresit, si periudhat e problemeve dhe mosmarrëveshjeve familjare, problemet serioze shëndetësore, […]

August 1, 2020

Freskim i shëndetshëm

| Pavarësisht nëse e pini të nxehtë gjatë dimrit ose të ftohtë gjatë këtyre ditëve të nxehta, çaji është tejet dobiprurës për shëndetin tuaj. Meqenëse ka më pak kalori, çaji i ftohtë i paëmbëlsuar mund të jetë zgjedhje e shkëlqyer për ata që duan të humbin peshë dhe të ulin sasinë e sheqerit të konsumuar […]

August 1, 2020

Hernia diskale – kur shtylla e trupit dobësohet

| Ivo Donevski spec. ortopedist sub. traumatologist Hernia ndërvertebrale është gjendje që shfaqet si rezultat i mbingarkesës së bërthamës xhelatinoze përmes anulusit të unazës fibroze. Disku ndërvertebral ndan vertebrat në shtyllën kurrizore të njeriut. Funksioni i tij është të sigurojë amortizim të lëvizjeve vertebrale. Disku përbëhet nga një bërthamë xhelatinoze dhe një unazë fibroze. Unaza […]

Kategoria: ILAÇET DHE TERAPIA

August 1, 2020

Intervistë – Andrej Stojanovski – Noton drejt suksesit

| Patëm kënaqësinë e veçantë të bisedonim me Andrej Stojanovskin, djaloshi që na solli me vete medaljen e argjendtë nga Kampionati Botëror i Notit për personat me dëgjim të dëmtuar. Andreji iu përgjigj të gjitha pyetjeve që ia parashtruam, me modesti dhe në stilin e vet. Stërvitja 13-vjeçare e notit e ka shndërruar në një […]

Kategoria: INTERVISTË

August 1, 2020

Përfitimet nga susami

| Si një nga farat më të yndyrshme, susami është bimë me një gamë të gjerë përdorimesh në gatim. Në radhë të parë, është një burim i rëndësishëm lëndësh ushqyese, falë përbërjes së pasur me acidet yndyrore omega-3, hekur, kalcium, mangan, bakër, magnez dhe selen. Përveç kësaj, farat e susamit përmbajnë vitaminën E, e cila […]

August 1, 2020

Vitaminat dhe elektrolitet gjatë vërës

| Milçe Xhonova – MSc në farmaci BARNATORE BIO-LEK, SHTIP Me sistem imunitar nënkuptohet ndërveprimi kompleks i qelizave dhe organeve të caktuara që mbrojnë trupin nga ndikimet e dëmshme dhe radikalet e lira, duke synuar shkatërrimin e baktereve dhe viruseve që shkaktojnë sëmundje të ndryshme. Funksionimi i tij i rregullt është një nga komponentët më […]

August 1, 2020

Kujdesi për dhëmbët e qumështit

| Dr. Iskra Avramoska Doktoreshë e stomatologjisë ISHP “IN DENT” – Shkup Dhëmbët e qumështit rriten midis moshës pesë dhe shtatë muajshe ose më vonë. Meqenëse çdo fëmijë është i ndryshëm, koha e daljes së dhëmbëve të qumështit gjithashtu dallon, megjithëse më së voni deri në vitin e tretë të jetës, fëmija duhet të ketë […]

August 1, 2020

Infeksionet e traktit urinar në verë

| Dr. med. sci. Maja Milovançeva-Popovska Interniste-Nefrologe IPSH Promedika Medikal Centar Është verë, ndërsa infeksionet e traktit urinar janë sezonale. Mendja na shkon te pushimet verore, dielli, plazhi, rëra e pishina, mirëpo për dikë, vera mund të sjellë ankth dhe frikë nga shfaqja e infeksioneve të traktit urinar. Fshikëza bëhet shpesh ”viktimë” e stinës së […]

Kategoria: ILAÇET DHE TERAPIA

August 1, 2020

BETTY REVISTA | KORRIK 2020

FUTBOLLISTI I RI Ennur Totre | Numri 76

Kategoria: BETTY REVISTA

July 2, 2020