Фармацевти
Контакт

Совети за здравје

Совети за Вашето здравје

Ракот на кожата може да се лекува, ако се открие рано!

Ракот на кожата може да се лекува, ако се открие...

Како да ги заштитиме очите во летниот период?

Летото е можеби омилениот период во годината, првин заради топлото...

Пробиотици и електролити – идеална комбинација при рехидратација и дијареа

Дијареата е состојба кога имаме нарушување на метаболитичките процеси во...

Реконструкција на светско чудо

Се планира реконструкција на едно од седумте светски чуда, Колосот од Родос, а во тимот се вклучени и архитекти, градежни инженери и археолози од Грција, Велика Британија, Шпанија и Италија.

Категорија: Љубопитно

јануари 4, 2016

Колку струја трошат полначите

Живееме во време на мобилни уреди кои ги полниме преку полначи, кои повеќето луѓе ги држат перманентно вклучени во струја.

Категорија: Љубопитно

јануари 4, 2016

Опасен лак за нокти

На американскиот Универзитет Дјук ги истражувале хемикалиите кои ги содржат лаковите за нокти и откриле дека од 3 000 лакови, дури 49 насто го содржат штетниот трифенил фосфат (TPHP), кој им се додава за да бидат подолготрајни и флексибилни.

Категорија: Љубопитно

јануари 4, 2016

Растенија отровни за кучињата

Алое вера, позната по благотворните својства за луѓето, е токсична за кучињата.

Категорија: Љубопитно

јануари 4, 2016

Кожата бара нежен допир

Aргановото масло или „мароканско злато“ се добива со екстракција од Argania spinosa, дрво кое расте само во југозападниот дел на Мароко.

Категорија: Здравje

јануари 4, 2016

Нега на кожата на рацете во зима

Комбинацијата од студено, ветровито зимско време и затворени, загреани простории со, најчесто, сув воздух, ја оштетува кожата и го нарушува нејзиниот природен баланс на влага

Категорија: Убавина

јануари 4, 2016

Зголемени маснотии во крвта

Доколку е нужно, лекарот ќе ви препише лекови за намалување на зголемените маснотии во крвта, но никој не може да се грижи повеќе од вас за вашето здравје, бидејќи вистинските ефекти се јавуваат дури со воведување здрав начин на живот, со редовно вежбање и промени во начинот на исхрана

Категорија: Здравje

јануари 4, 2016

BETTY магазин, јануари 2016

[mk_image src="https://betty.mk//wp-content/uploads/2016/01/Cover_jan_2016.jpg" group="_general" margin_bottom="0" crop="false"][mk_fancy_title color="#15397f" size="30" font_weight="bold" font_style="inhert" margin_bottom="0" font_family="none"] Жељко Јоксимовиќ [/mk_fancy_title][mk_fancy_title tag_name="h3" color="#393836" size="20" font_weight="bold" font_style="inhert" margin_bottom="0" font_family="none"] Благодарен сум на она што го имам [/mk_fancy_title] Broj 23, jануари 2016 Далибор Мрдиќ Еден од најпопуларните музичари од овие простори, зад себе има 6 албуми, многу хитови кои ги компонирал за други изведувачи, но и [...]

Категорија: Списание BETTY

јануари 4, 2016

Фустани за свечени прилики

Модните критичари сметаат дека постојат тоалети кои влегле во историјата на модата како неизбришливи креации во нашето колективно сеќавање, како лелеавиот бел фустан на Мерилин Монро од филмот Седум години верност и тесната, црвена креација која во филмот Згодна жена ја носеше Џулија Робертс

Категорија: Мода

декември 1, 2015

BETTY магазин, декември 2015

[mk_image src="https://betty.mk//wp-content/uploads/2015/11/Cover_dec2015.jpg" group="_general" margin_bottom="0" crop="false"][mk_fancy_title color="#15397f" size="30" font_weight="bold" font_style="inhert" margin_bottom="0" font_family="none"] Марјана Станојковска [/mk_fancy_title][mk_fancy_title tag_name="h3" color="#393836" size="20" font_weight="bold" font_style="inhert" margin_bottom="0" font_family="none"] Би сакала да играм во мјузикл [/mk_fancy_title] Broj 22, декември 2015 Бојана Симоновиќ Нејзиното име се поврзува со убавина, танц, атрактивност. Марјана Станојковска со години сигурно чекори на македонската сцена и предизвикува голем интерес кај публиката [...]

Категорија: Списание BETTY

декември 1, 2015