Фармацевти
Контакт

Совети за здравје

Совети за Вашето здравје

Koлку често треба да се нанесува фактор за сонце во еден ден

За да се заштитите од штетното влијание на сончевите зраци,...

Продуктивна кашлица и терапија

Кашлицата е појава,односно симптом,која може да се јави во било...

Ајурведа – хармонија и здравје од Хималаите

Ајурведата е традиционален систем за лекување кој потекнува од Индија...

Уметност на рециклажата

Рециклажа не е само одвојување и распределување на ѓубрето, туку и преименување на предметите кои повеќе не ни се потребни, кога од нешто старо и исфрлено ќе се направи нешто сосема ново и интересно

Категорија: BETTY работилница

октомври 28, 2015

Екстракт од зелен чај

На Далечниот Исток зелениот чај се консумира повеќе од 5 000 години, а една стара кинеска поговорка вели дека е подобро да се биде три дена без храна отколку еден без зелен чај

Категорија: Здравje

октомври 28, 2015

Лук

Свежиот лук или разни препарати направени од него се одлично средство за регулирање на крвниот притисок, работата на срцето и промени на крвните садови

Категорија: Билки

октомври 28, 2015

Вежбајте додека седите

Вежбите со седење за време на работното време или за време на одмор пред ТВ-екранот сами по себе не се доволни, но секако помагаат да се намали напнатоста во телото, да се подобри циркулацијата и кондицијата

Категорија: Спорт

октомври 28, 2015

Стомачен танц

За спречување на развој на остеопороза никогаш не е прерано, а за борба против самата болест никогаш не е предоцна

Категорија: Спорт

октомври 28, 2015

Напнатост, нервоза и несоница

Диететски суплементи се природни препарати безбедни за долгогодишна употреба бидејќи не развиваат зависност, а обично содржат сув екстракт од растение, или се ефикасна комбинација од различни природни состојки во облик на чаеви, капки, капсули или таблети за сите облици на напнатост, нервоза или несоница

Категорија: BETTY фармацевт

октомври 28, 2015

Панталони

Во 60-тите години на минатиот век Жаклина Оназис, сопруга на грчкиот бродосопственик Аристотел Оназис, сопственик на тогаш најголемата приватна флота со бродови во светот, била замолена да напушти еден њујоршки ресторан каде на вратата имало натпис: „Не примаме жени во панталони“

Категорија: Мода

октомври 28, 2015

Деформитети на стапалата

Стапалата се склони на повреди, инфекции и бројни заболувања, а секој петти пациент кој доаѓа кај ортопед на преглед, доаѓа поради тегоби на стапалата и на скочниот зглоб

Категорија: Здравje

октомври 28, 2015

Нега на телото инспирирана од природата

Дали некогаш сте виделе или сте пробале козметика на база на козјо млеко? Дали можеби некаде сте прочитале или сте слушнале какво дејство нуди ваквиот вид на козметика?

Категорија: Здравje

октомври 28, 2015

ВИТАМИНИ

Во првите месеци од животот бебето добива витамини од мајчиното или адаптираното млеко, со додавање на витамин Д во првата година од животот, а со воведување на мешана исхрана се обезбедува доволна количина витамини за негов раст и развој

Категорија: Здравje

октомври 28, 2015