Фармацевти
Контакт

Совети за здравје

Совети за Вашето здравје

Koлку често треба да се нанесува фактор за сонце во еден ден

За да се заштитите од штетното влијание на сончевите зраци,...

Продуктивна кашлица и терапија

Кашлицата е појава,односно симптом,која може да се јави во било...

Ајурведа – хармонија и здравје од Хималаите

Ајурведата е традиционален систем за лекување кој потекнува од Индија...

Камен во бубрег

Едно од најраспространетите заболувања е камен во бубрег, кој најчесто се јавува кај луѓе на возраст помеѓу 20 и 55 години, со тоа што мажите имаат два пати повеќе проблеми со ова заболување од жените

Категорија: Здравje

октомври 28, 2015

Зачини

И мали количини зачини се многу здрави: босилекот помага при варење на храната и заболување на бубрези, целерот го намалува крвниот притисок, лукот го чисти организмот, кимот го отстранува лошиот здив, лаворот ги регулира менструалните тегоби, сусамот дејствува противвоспалително, шафранот ги смирува болките…

Категорија: Здравje

октомври 28, 2015

Кравји магдонос опасен за луѓето

Во северна Америка и Канада, во Британија, Германија, Франција и Белгија, но и Србија, Хрватска, БиХ и Словенија, се проширила штетна и агресивна билка Heracleum mantegazzianum (на англиски Giant Hogweed), позната и како гигантски свински плевел, или гигантски кравји магдонос, која е многу опасна за луѓето.

Категорија: Љубопитно

октомври 28, 2015

Бактерии и габички во вашиот дом

Научниците од Универзитетот Колорадо анализирале примероци на прашина од 1 200 куќи и станови и откриле дека во просечно домаќинство живеат околу 2 000 видови габички и околу 7 000 видови бактерии.

Категорија: Љубопитно

октомври 28, 2015

Имплант за сеќавање

Научниците од американската организација DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), кои ги истражуваат пореметувањата во мозокот, работат на усовршување на имплант за мозок кој би требало да помогне во враќање на сеќавањата кај лицата кои боледуваат од Алцхајмер или деменција.

Категорија: Љубопитно

октомври 28, 2015

Јаболката во стариот Рим

Во древниот Рим јаболката биле луксузно овошје, ценето поради аромата, убавината и благиот вкус.

Категорија: Љубопитно

октомври 28, 2015

Киселата зелка на капетанот Кук

Англискиот истражувач, морепловец и картограф Џејмс Кук (1728-1779), кој со своите истражувања повеќе придонел за Британската Империја отколку сите војни кои таа ги водела во историјата, за да го подигнел здравственото ниво на својот екипаж, ги терал да јадат кисела зелка.

Категорија: Љубопитно

октомври 28, 2015

Крем за лице

Може да се каже дека постојат пет основни типови кожа (и голем број подваријанти). Тоа се нормална, сува, мрсна, комбинирана и чувствителна кожа.

Категорија: Убавина

октомври 28, 2015

Дискус хернија

Се манифестира со болки во задниот дел на вратот, како и грчење на вратните мускули, болка во пределот на лопатките, рамената, подлаткницата, шаката, дури и во прстите, болки при движење на главата, кашлање и смеење

Категорија: Здравje

октомври 28, 2015

Уринарни инфекции

Секој со промени во мокрењето, болки во долниот дел од стомакот и промени во мочта треба да побара помош од лекар

Категорија: Здравje

октомври 28, 2015