Farmacistët
Kontakti

Këshilla për shëndetin

Këshilla për shëndetin tuaj

Fuqitë e mahnitshme të Beta Glukanit

Shkruan: M-r farm Sonja Pecevska Beta glukanet janë imunomodulues. Imunomodulatorët...

Pse është e rëndësishme të testoheni për HIV?

Dita Botërore e HIV AIDS – 1 Dhjetori Shkruan: Vesna...

Muzika ka një ndikim të rëndësishëm në zhvillimin e fëmijëve

Shkruan: Goran Spasovski – Psiholog Zhvillimi kognitiv: Muzika mund të...

Stresi tek të rinjtë

prof. d-r Slagjana Angelkoska psikolog | Të rriturit shpesh thonë se rinia është periudha më e bukur dhe më e shkujdesur e jetës. Me siguri të ngrihen flokët përpjetë kur dëgjon këtë dhe thua me vete se ata s’kuptojnë gjë. Sidomos faktin se sa shpesh e gjen veten nën stres dhe presion. Të themi të […]

July 2, 2020

Çaj i ftohtë me mjaltë!

| Jo vetëm që janë më ekonomikë se çajrat e ftohtë që mund t’i gjeni në shitore, çajin e ftohtë të shtëpisë mund ta përgatitni mu ashtu siç ju pëlqen. Me ndihmën e dy-tre qeskave të çajit me filtër, ju mund të flladiteni me një pije për të cilën jeni plotësisht të bindur se nuk […]

Kategoria: BIMËT

July 2, 2020

Inflamacioni i veshit (kanali i veshit të jashtëm)

Dr. Suzana Cvetanovska otorinolaringolog | Edhe pse quhet një infeksion i lehtë, shpesh mund të bëhet një problem i vërtetë, veçanërisht për shkak të dhembjes së fortë që ndodh ta mbajë pacientin zgjuar tërë natën. Inflamacioni i kanalit të veshit të jashtëm (otitis externa) mund të ndodhë në çdo kohë të vitit, por është më […]

Kategoria: ILAÇET DHE TERAPIA

July 2, 2020

Intervistë – Futbollisti i ri Ennur Totre

| 1. Kush është Ennur Totre jashtë fushës së futbollit? Jashtë fushës së futbollit përpiqem të jem sa më modest si të gjithë të tjerët, sepse dua të jem më i përkushtuar ndaj familjes dhe miqve. Pa dyshim që bëj një jetë të disiplinuar si të gjithë atletët profesionistë, ndërsa kohën e lirë e shfrytëzoj për […]

Kategoria: INTERVISTË

July 2, 2020

Celulit

dipl. farmacist Aleksandra Taseva BARNATORE ARKA, VINICA | Me ardhjen e verës, celuliti shpërfaqet sërish si një nga problemet estetike që krijon më shumë pakënaqësi. Sipas disa të dhënave, celuliti është i pranishëm te 80-90% e grave në mbarë botën, pavarësisht nga pesha, ndonëse është më pak i zakonshëm te burrat. Hormoni femëror estrogjen është […]

Kategoria: BUKURI

July 2, 2020

Si ta kuptoni nëse keni katarakt?

Ju mirëpresim në Klinikën Promedika në krye me d-r Naum Trpenoskin | Nëse jeni mbi 50 vjeç dhe keni shikim të turbullt, bëni mirë të drejtoheni te mjeku i syrit, pasi mund të keni katarakt. Termi katarakt nënkupton errësimin e thjerrëzës natyrale të syrit, e cila humbet aftësinë për të përthyer rrezet e dritës, gjë […]

July 2, 2020

LYTHAT

d-r Kosta Cvetkovic spec. dermatovenereolgjisë | Lythat janë rritje beninje në sipërfaqen e lëkurës, që mund të paraqiten si pasojë e ndikimeve të jashtme ose të brendshme në trup. Lëndimet, proceset inflamatore e kështu me rradhë, janë shkaqet më të shpeshta për shfaqjen e këtyre rritjeve. Lythat ndryshojnë në madhësi, si dhe në vendndodhje. Vendndodhja […]

Kategoria: ILAÇET DHE TERAPIA

July 2, 2020

BETTY REVISTA | QERSHOR 2020

Sashko Kocev dhe Matej Nastevski – BOTA E ZOKI POKIT | Numri 75

Kategoria: BETTY REVISTA

June 1, 2020

Receta për pije të freskëta

| Koktej shumëngjyrësh Si frutat më të rekomanduar nga ekspertët, mangoja dhe kivi kanë përmbajtje të pasur me antioksidantë. Koktejet e bëra nga këto fruta jo vetëm që janë të shijshme dhe freskuese, por do të krijojnë një ekuilibër të shkëlqyeshëm në trupin tuaj. Përbërësit e nevojshëm: 200 gram mango 1 lugë lëng limoni 1 […]

June 1, 2020

Tre vende që duhet t’i vizitoni këtë verë

| Pranvera është periudha e vitit kur më shpesh e bëjmë zgjedhjen e vendeve që duam të vizitojmë. Shpesh, këto janë destinacione jashtë kufijve të vendit ku jetojmë. Kësisoj, ndonjëherë harrojmë apo nuk jemi të vetëdijshëm se sa bukuri fsheh Maqedonia përbrenda. Natyra këtu është shtrirë në çdo skaj. Ajo është treguar aq bujare sa […]

June 1, 2020