Farmacistët
Kontakti

Këshilla për shëndetin

Këshilla për shëndetin tuaj

Çfarë lloji psikologjike nevojitet mbështetje për të kapërcyer e kancerit?

Shkruan: Goran Spasovski – Psikolog Tejkalimi i kancerit mund të...

Spondilioza

Shkruar nga: Dr. Marija Jakimova – Specialiste në Ortopedi Spondilioza,...

Vera, si pjesë e dietës

14 shkurti – Shën Trifuni – Dita e verës Shkruan:...

Dita botërore e Hepatit

Slavica Trengoska | Çdo vit, 28 korriku është data kur shënohet Dita Botërore e Hepatitit, me qëllim ngritjen e vetëdijes për sëmundjen dhe parandalimin e saj. Hulumtimet e fundit tregojnë se infeksioni me viruset e hepatitit është i përhapur në masë të madhe, me rreth 400 milion pacientë në mbarë botën. Për fat të keq, […]

July 2, 2020

Aksesori i përkryer i modës për çdo kombinim veror

| Me ardhjen e verës dhe temperaturave të larta, të gjithë priremi të shpëtojmë nga disa aksesorë në dollapin e rrobave duke parapëlqyer kombinime më të lehta për ditët e nxehta të verës. Megjithëse ekziston një detaj i modës që me patjetër duhet të gjendet në dollapin e një gruaje dhe pa të cilin nuk […]

July 2, 2020

Dhembja e kokës, një nga shqetësimet më të zakonshme te njerëzit

Dr. Marija Perovska neurologe | Në përgjithësi, dhembja si një ndjesi e pakëndshme mund të jetë e kohëpaskohshme ose kronike dhe e njëjta zvogëlon ndjeshëm cilësinë e jetës së përditshme nëse zgjat me muaj apo vite. Dhembja e kokës është një nga 10 shkaqet më të zakonshme që i detyron pacientët të vizitojnë mjekun. Vlerësohet […]

Kategoria: ILAÇET DHE TERAPIA

July 2, 2020

Stresi tek të rinjtë

prof. d-r Slagjana Angelkoska psikolog | Të rriturit shpesh thonë se rinia është periudha më e bukur dhe më e shkujdesur e jetës. Me siguri të ngrihen flokët përpjetë kur dëgjon këtë dhe thua me vete se ata s’kuptojnë gjë. Sidomos faktin se sa shpesh e gjen veten nën stres dhe presion. Të themi të […]

July 2, 2020

Çaj i ftohtë me mjaltë!

| Jo vetëm që janë më ekonomikë se çajrat e ftohtë që mund t’i gjeni në shitore, çajin e ftohtë të shtëpisë mund ta përgatitni mu ashtu siç ju pëlqen. Me ndihmën e dy-tre qeskave të çajit me filtër, ju mund të flladiteni me një pije për të cilën jeni plotësisht të bindur se nuk […]

Kategoria: BIMËT

July 2, 2020

Inflamacioni i veshit (kanali i veshit të jashtëm)

Dr. Suzana Cvetanovska otorinolaringolog | Edhe pse quhet një infeksion i lehtë, shpesh mund të bëhet një problem i vërtetë, veçanërisht për shkak të dhembjes së fortë që ndodh ta mbajë pacientin zgjuar tërë natën. Inflamacioni i kanalit të veshit të jashtëm (otitis externa) mund të ndodhë në çdo kohë të vitit, por është më […]

Kategoria: ILAÇET DHE TERAPIA

July 2, 2020

Intervistë – Futbollisti i ri Ennur Totre

| 1. Kush është Ennur Totre jashtë fushës së futbollit? Jashtë fushës së futbollit përpiqem të jem sa më modest si të gjithë të tjerët, sepse dua të jem më i përkushtuar ndaj familjes dhe miqve. Pa dyshim që bëj një jetë të disiplinuar si të gjithë atletët profesionistë, ndërsa kohën e lirë e shfrytëzoj për […]

Kategoria: INTERVISTË

July 2, 2020

Celulit

dipl. farmacist Aleksandra Taseva BARNATORE ARKA, VINICA | Me ardhjen e verës, celuliti shpërfaqet sërish si një nga problemet estetike që krijon më shumë pakënaqësi. Sipas disa të dhënave, celuliti është i pranishëm te 80-90% e grave në mbarë botën, pavarësisht nga pesha, ndonëse është më pak i zakonshëm te burrat. Hormoni femëror estrogjen është […]

Kategoria: BUKURI

July 2, 2020

Si ta kuptoni nëse keni katarakt?

Ju mirëpresim në Klinikën Promedika në krye me d-r Naum Trpenoskin | Nëse jeni mbi 50 vjeç dhe keni shikim të turbullt, bëni mirë të drejtoheni te mjeku i syrit, pasi mund të keni katarakt. Termi katarakt nënkupton errësimin e thjerrëzës natyrale të syrit, e cila humbet aftësinë për të përthyer rrezet e dritës, gjë […]

July 2, 2020

LYTHAT

d-r Kosta Cvetkovic spec. dermatovenereolgjisë | Lythat janë rritje beninje në sipërfaqen e lëkurës, që mund të paraqiten si pasojë e ndikimeve të jashtme ose të brendshme në trup. Lëndimet, proceset inflamatore e kështu me rradhë, janë shkaqet më të shpeshta për shfaqjen e këtyre rritjeve. Lythat ndryshojnë në madhësi, si dhe në vendndodhje. Vendndodhja […]

Kategoria: ILAÇET DHE TERAPIA

July 2, 2020