Farmacistët
Kontakti

Këshilla për shëndetin

Këshilla për shëndetin tuaj

Çfarë lloji psikologjike nevojitet mbështetje për të kapërcyer e kancerit?

Shkruan: Goran Spasovski – Psikolog Tejkalimi i kancerit mund të...

Spondilioza

Shkruar nga: Dr. Marija Jakimova – Specialiste në Ortopedi Spondilioza,...

Vera, si pjesë e dietës

14 shkurti – Shën Trifuni – Dita e verës Shkruan:...

BETTY REVISTA | QERSHOR 2020

Sashko Kocev dhe Matej Nastevski – BOTA E ZOKI POKIT | Numri 75

Kategoria: BETTY REVISTA

June 1, 2020

Receta për pije të freskëta

| Koktej shumëngjyrësh Si frutat më të rekomanduar nga ekspertët, mangoja dhe kivi kanë përmbajtje të pasur me antioksidantë. Koktejet e bëra nga këto fruta jo vetëm që janë të shijshme dhe freskuese, por do të krijojnë një ekuilibër të shkëlqyeshëm në trupin tuaj. Përbërësit e nevojshëm: 200 gram mango 1 lugë lëng limoni 1 […]

June 1, 2020

Tre vende që duhet t’i vizitoni këtë verë

| Pranvera është periudha e vitit kur më shpesh e bëjmë zgjedhjen e vendeve që duam të vizitojmë. Shpesh, këto janë destinacione jashtë kufijve të vendit ku jetojmë. Kësisoj, ndonjëherë harrojmë apo nuk jemi të vetëdijshëm se sa bukuri fsheh Maqedonia përbrenda. Natyra këtu është shtrirë në çdo skaj. Ajo është treguar aq bujare sa […]

June 1, 2020

Probiotikët – masë parandaluese dhe zgjedhje terapeutike për infeksionet verore të zorrëve

| Kiril Pecevski m-r Farm. Jemi në prag të verës, një nga stinët më të bukura të vitit, kryesisht falë motit të ngrohtë dhe mundësisë për të kaluar çaste të bukura në ambient të hapur, në natyrë ose në plazh pranë detit ose liqenit. Duke pasur parasysh situatën e tanishme, ndoshta shumë prej nesh do […]

Kategoria: ILAÇET DHE TERAPIA

June 1, 2020

Burimi i jetës

| Dielli Pranvera është koha e përkryer për të shijuar rrezet e diellit. Nëse qëndroni në diellit për një kohë të caktuar dhe nëse e bëni këtë në një mënyrë të sigurt, rrezet e diellit mund të kenë ndikim tejet pozitiv në gjendjen tuaj shpirtërore ose peshën e trupit. Ekspertët këshillojnë; nëse dëshironi që trupi […]

Kategoria: ILAÇET DHE TERAPIA

June 1, 2020

Ekzema: Dermatiti atopik është

| d-r Kosta Cvetkovic spec. dermatovenereolgjisë Dermatiti atopik është një sëmundje e trashëguar, kronike, inflamatore, e përsëritur e lëkurës, që karakterizohet nga skuqja dhe një ndjenjë subjektive e kruajtjes së fortë. Një emër tjetër karakteristik i kësaj sëmundjeje është ekzema, por ky term në popull shoqërohet më shpesh me paraqitjen e simptomave të njëjta në […]

Kategoria: ILAÇET DHE TERAPIA

June 1, 2020

Ushqimi me ngjyra të ylberit

| Ushqimi si një kanavacë në të cilën gastronomët mund të pikturojnë ngjyrat? Pse jo. Ylber i shërbyer në tryezë, një mbushulli për shqisat e shikimit, erës dhe shijes. Ngjyrat janë ushqim për shpirtin. Ekspertët po rekomandojnë gjithnjë e më shumë që të hamë një larmi ushqimesh të shëndetshme. Por çfarë do të thotë në […]

June 1, 2020

ZHVILLIMI I PAVARËSISË TE FËMIJËT

| prof. d-r Slagjana Angjelkoska psikolog Çdo prind dëshiron dhe përpiqet që fëmija i tij të jetë i lumtur dhe për ta arritur këtë, prindërit janë të gatshëm të heqin dorë edhe nga lumturia e vet. Për të pasur një fëmijë të lumtur, ai duhet të mësojë të përjetojë gëzim dhe të mësojë të shikojë […]

June 1, 2020

Diosmina e mikronizuar në trajtimin e sëmundjes kronike të venave sipas mjekësisë së bazuar në prova

| prim. dr. Kire Georgievski specialist transfuziolog Gjatë gjithë jetës sonë jemi vazhdimisht në lëvizje, duke balancuar midis karrierës dhe shtëpisë, por njëkohësisht duke shijuar përfitimet që sjell me vete plakja. Dhe kështu një ditë fillojmë të ndiejmë djegie, këmbët e rënda dhe të lodhura, si dhe ngërçe të kohëpaskohshme, dhimbje dhe ënjtje në këmbë. […]

Kategoria: ILAÇET DHE TERAPIA

June 1, 2020

Spondiloza e qafës

| Shkëlqim Selimi Fizioterapeut i diplomuar  Spondiloza e qafës, që njihet po ashtu si osteoartriti cervikal, është një problem që përfshin ndryshime në kockat, disqet dhe nyjet e qafës. Këto ndryshime shkaktohen nga konsumimi normal i plakjes. Me moshën, disqet e qafës gradualisht prishen, humbasin lëngun dhe bëhen më të ngurta. Spondiloza e qafës zakonisht […]

Kategoria: ILAÇET DHE TERAPIA

June 1, 2020