Фармацевти
Контакт

Совети за здравје

Совети за Вашето здравје

Koлку често треба да се нанесува фактор за сонце во еден ден

За да се заштитите од штетното влијание на сончевите зраци,...

Продуктивна кашлица и терапија

Кашлицата е појава,односно симптом,која може да се јави во било...

Ајурведа – хармонија и здравје од Хималаите

Ајурведата е традиционален систем за лекување кој потекнува од Индија...

BETTY магазин, октомври 2015

[mk_image src="https://betty.mk//wp-content/uploads/2015/09/Cover_oct2015.jpg" group="_general" margin_bottom="0" crop="false"][mk_fancy_title color="#15397f" size="30" font_weight="bold" font_style="inhert" margin_bottom="0" font_family="none"] ЕСМА РЕЏЕПОВА [/mk_fancy_title][mk_fancy_title tag_name="h3" color="#393836" size="20" font_weight="bold" font_style="inhert" margin_bottom="0" font_family="none"] Младоста ми ја даваше храброста [/mk_fancy_title] Broj 20, октомври 2015 Бојана Симоновиќ Првата пејачка во светот која отпеала ромска песна на ромски јазик, Есма Реџепова, ексклузивно за BETTY магазин открива како е да се биде Кралица на ромската музика. Жената со силни вокални способности [...]

Категорија: Списание BETTY

октомври 1, 2015

ЗАТНАТО НОСE КАЈ БЕБИЊАТА

Со наглите температурни варијации несомнено се зголемува бројот на бактериски и вирусни заболувања кај децата и бебињата, кои се манифестираат со течење од носот, слевање на секретот од носот во грлото, што предизвикува отежнато дишење, ноќна кашлица и будење, како на децата така и на родителите.

Категорија: Здравje

октомври 1, 2015

БАРГАЛА, СТОБИ, ХЕРАКЛЕЈА

Археолошките локалитети Стоби, Баргала и Хераклеја ќе ви понудат едно поинакво искуство, патување во минатото и запознавање со животот на луѓето и историјата на овие простори. Уживајте во прекрасните мозаици, остатоци од цркви, театри

Категорија: Патување

септември 29, 2015

САМ СВОЈ КОЗМЕТИЧАР

Генерално правило е дека здравите намирници кои ги внесуваме во организмот можат во свеж облик да се користат во маски за лице, зашто изобилуваат со витамини, минерали и хранливи состојки кои можат да ѝ помогнат на проблематичната кожа да се опорави, на уморната и набрана да изгледа посвежо и позатегнато, на масната да го изгуби непријатниот сјај, на сувата да се хидрира и да биде мека и мазна

Категорија: BETTY работилница

септември 29, 2015

Теквондо

Учителите на теквондо велат дека „мајсторството се усовршува со вредна работа, а се губи со мрзеливост“ и „препорачуваат тренирај и усовршувај се, не само телото туку и умот“…

Категорија: Спорт

септември 29, 2015

РАСТИТЕЛНИ ПИГМЕНТИ КОИ ШТИТАТ ОД БОЛЕСТИ

На флавоноидите, кои ги има повеќе од 5 000, пронајдени во лисјата, семето, кората и цветовите на растенијата, им се припишува антибактериско, антиалергиско, антимутагено, антивирусно и антиканцерогено дејство, па се присутни и во облик на екстракти, сирупи, капсули, таблети, најчесто како диететски суплементи

Категорија: Здравje

септември 29, 2015

АРОНИЈА

Како исклучителен антиоксидант, аронијата го забавува стареењето на организмот, го спречува развојот на хронични болести и го подига имунитетот

Категорија: Билки

септември 29, 2015

Остеопороза: кои вежби се најдобри за превенција?

За спречување на развој на остеопороза никогаш не е прерано, а за борба против самата болест никогаш не е предоцна

Категорија: Спорт

септември 29, 2015

Да го прашаме нашиот фармацевт

При појава на првите тегоби за совет често се обраќаме кај фармацевтот. Нему му се потребни информации за да може правилно да ја сфати нашата симптоматологија, а комуникацијата со него може да биде од пресудно значење за исход на нашето лекување

Категорија: BETTY фармацевт

септември 29, 2015

Кожена jакна

Од филмското платно го освои светот, а ја носеле сите, од Марлон Брандо и Џејмс Дин, до Џон Траволта, Шварценегер, Роберт де Ниро и Том Круз, плус рокери и панкери, и музички ѕвезди како Фреди Меркјури и Боб Дилан

Категорија: Мода

септември 29, 2015