Фармацевти
Контакт

Совети за здравје

Совети за Вашето здравје

Неверојатните моќи на Бета Глуканот

Пишува: М-р фарм Соња Пецевска Бета глуканите претставуваат имуномодулатори. Имуномодулатори...

Зошто е важно да се тестираме за ХИВ?

Светски Ден на ХИВ Сида – 1ви Декември Пишува: Весна...

Музиката има значајно влијание на развојот кај децата

Пишува: Горан Спасовски – Психолог Когнитивен развој: Музиката може да...

Куглање

Во 30-тите години на минатиот век куглањето на девет кегли во повеќе градови во САД било забрането, бидејќи работниците повеќе сакале да одат на куглање отколку на работа…

Категорија: Спорт

ноември 23, 2015

Куклички од стари чорапи

Чорапите кои не се повеќе во пар се инспиративен материјал за правење најразлични куклички во домашна режија, кои ќе ги развеселат децата, домашните, но и оние кои ќе ги добијат за подарок, бидејќи се уникатни и обоени со фантазија

Категорија: BETTY работилница

ноември 23, 2015

Мравката-панда и гоблинот-ајкула

На нашата планета се идентификувани дури 1 367 555 животински видови, но и понатаму се откриваат нови, досега непознати, меѓу кои има многу необични.

Категорија: Љубопитно

ноември 23, 2015

Оскар за долговечност

Дека славата и успехот не се само „храна за егото“, туку и формула за подолг живот, покажала студијата „Оскар“, која ја истражувала долговечноста на добитниците на престижната награда која американската Академија за филмски уметности и науки ја доделува од 1929 година.

Категорија: Љубопитно

ноември 23, 2015

Евкалиптус

Евкалиптусот е високо дрво со светла кора, која се лупи во широки ленти. Како самоник расте во Австралија и Тасманија, од каде е пренесен во топлите краеви во целиот свет.

Категорија: Билки

ноември 20, 2015

BETTY магазин, ноември 2015

[mk_image src="https://betty.mk//wp-content/uploads/2015/10/Cover_nov_2015.jpg" group="_general" margin_bottom="0" crop="false"][mk_fancy_title color="#15397f" size="30" font_weight="bold" font_style="inhert" margin_bottom="0" font_family="none"] ДАНИ ДИМИТРОВСКА [/mk_fancy_title][mk_fancy_title tag_name="h3" color="#393836" size="20" font_weight="bold" font_style="inhert" margin_bottom="0" font_family="none"] СПОНТАНОСТА МИ Е СРЕДНО ИМЕ [/mk_fancy_title] Broj 21, ноември 2015 Бојана Симоновиќ Македонската пејачка Дани Димитровска, препознатлива по своите оригинални музички проекти, ексклузивно за BETTY магазин открива како таа ги доживува сите признанија кои ги добила на [...]

Категорија: Списание BETTY

ноември 1, 2015

Кратово и Лесновски манастир

Ако сте љубители на природа, чист воздух, стара архитектура, културно-историски знаменитости, гостопримство ви предлагаме да го посетите североисточниот дел на Македонија, гратчето Кратово и Лесновскиот манастир, една од најпосетуваните туристички дестинации во Македонија

Категорија: Патување

октомври 28, 2015

Уметност на рециклажата

Рециклажа не е само одвојување и распределување на ѓубрето, туку и преименување на предметите кои повеќе не ни се потребни, кога од нешто старо и исфрлено ќе се направи нешто сосема ново и интересно

Категорија: BETTY работилница

октомври 28, 2015

Екстракт од зелен чај

На Далечниот Исток зелениот чај се консумира повеќе од 5 000 години, а една стара кинеска поговорка вели дека е подобро да се биде три дена без храна отколку еден без зелен чај

Категорија: Здравje

октомври 28, 2015

Лук

Свежиот лук или разни препарати направени од него се одлично средство за регулирање на крвниот притисок, работата на срцето и промени на крвните садови

Категорија: Билки

октомври 28, 2015