Фармацевти
Контакт

Совети за здравје

Совети за Вашето здравје

Подгответе го организмот за есенскиот период и намалете ги настинките

Пишува: Тања Величковска – Доктор по општа медицина Што сè...

Што се случува со вашето тело кога не спиете?

ЈА НАМАЛУВА ФУНКЦИЈАТА НА МОЗОКОТ – Главоболки, раздразливост – мозокот ги...

Траума е психички или физички настан кој предизвикува емотивни или физички повреди.

  Пишува: Горан Спасовски – Психолог Психичките трауми често вклучуваат...

РАСТИТЕЛНИ ПИГМЕНТИ КОИ ШТИТАТ ОД БОЛЕСТИ

На флавоноидите, кои ги има повеќе од 5 000, пронајдени во лисјата, семето, кората и цветовите на растенијата, им се припишува антибактериско, антиалергиско, антимутагено, антивирусно и антиканцерогено дејство, па се присутни и во облик на екстракти, сирупи, капсули, таблети, најчесто како диететски суплементи

Категорија: Здравje

септември 29, 2015

АРОНИЈА

Како исклучителен антиоксидант, аронијата го забавува стареењето на организмот, го спречува развојот на хронични болести и го подига имунитетот

Категорија: Билки

септември 29, 2015

Остеопороза: кои вежби се најдобри за превенција?

За спречување на развој на остеопороза никогаш не е прерано, а за борба против самата болест никогаш не е предоцна

Категорија: Спорт

септември 29, 2015

Да го прашаме нашиот фармацевт

При појава на првите тегоби за совет често се обраќаме кај фармацевтот. Нему му се потребни информации за да може правилно да ја сфати нашата симптоматологија, а комуникацијата со него може да биде од пресудно значење за исход на нашето лекување

Категорија: BETTY фармацевт

септември 29, 2015

Кожена jакна

Од филмското платно го освои светот, а ја носеле сите, од Марлон Брандо и Џејмс Дин, до Џон Траволта, Шварценегер, Роберт де Ниро и Том Круз, плус рокери и панкери, и музички ѕвезди како Фреди Меркјури и Боб Дилан

Категорија: Мода

септември 29, 2015

ПЛАНИРАЊЕ НА СЕМЕЈСТВОТО

Идниот здрав развој на плодот се обезбедува со правилен диететско-хигиенски начин на живот пред забременување, со дијагностички и терапевстски подготовки, лабораториски испитувања и консултации со гинеколог

Категорија: Здравje

септември 29, 2015

Никнување и нега на забите во раното детство

Млечните заби се поправаат и се чуваат до излегување на трајните заби, тие на детето му служат за џвакање, правилен говор и правилна анатомија на вилицата

Категорија: Здравje

септември 29, 2015

АНКСИОЗНОСТ

Анксиозноста е поврзана со функционирањето на човечкиот мозок и во текот на еволуцијата била дел од инстинктот за преживување. Карактеристична е за секое човечко суштество и се манифестира како страв, несигурност и немир. Во одредени ситуации е оправдана, но кога ќе се претвори во постојан сопатник со висок интензитет и траење, и не одговара на околностите, може да се претвори во анксиозно пореметување

Категорија: Здравje

септември 29, 2015

Детоксикација со сурутка и со растенија

Исхраната треба да се состои од свежо овошје и зеленчук, риба и немасно месо, интегрални житни растенија, мешунки, семки и јаткасти плодови, ладно цедени масла, билни зачини, свежи сокови без шеќер и супи од зеленчук

Категорија: Здравje

септември 29, 2015

Најбрзата птица на светот

Сивиот сокол (Falco peregrinus), кој има околу 17-19 подвидови, се смета за најбрза птица на светот.

Категорија: Љубопитно

септември 29, 2015