Farmacistët
Kontakti

Këshilla për shëndetin

Këshilla për shëndetin tuaj

Fuqitë e mahnitshme të Beta Glukanit

Shkruan: M-r farm Sonja Pecevska Beta glukanet janë imunomodulues. Imunomodulatorët...

Pse është e rëndësishme të testoheni për HIV?

Dita Botërore e HIV AIDS – 1 Dhjetori Shkruan: Vesna...

Muzika ka një ndikim të rëndësishëm në zhvillimin e fëmijëve

Shkruan: Goran Spasovski – Psiholog Zhvillimi kognitiv: Muzika mund të...

Zolenik – Recetat e nënës janë gjithmonë në modë

Branko Poposki Bloger ushqimi | Recetat e nënës janë gjithmonë në modë. Pite me miell misri dhe presh (Zolenik) Në vazhdim, një recetë origjinale dhe tradicionale që është shumë e thjeshtë për t’u përgatitur. Përbërësit e nevojshëm: 1 kg. miell misri 3 lugë miell gruri të bardhë 2 kërcej preshi 2 vezë, pak vaj pak […]

March 1, 2021

Dermatiti seborroik

d-r Gorica Dacevska dermatovenerolog | Dermatiti seborroik është inflamacion kronik dhe i përsëritur i rajoneve seborroike. Shkaku i saktë është ende i panjohur, por besohet se ka disa faktorë që luajnë rol të rëndësishëm në shfaqjen e tij. Më parë mendohej se kushti themelor për shfaqjen e dermatit seborroik janë predispozitat gjenetike. Edhe pse ndryshimet […]

Kategoria: ILAÇET DHE TERAPIA

March 1, 2021

Aerial hoop

Natalina Sindilieva Trajnere personale e certifikuar nga NASM për ushtrime korrigjuese Instruktore e certifikuar e jogës Instruktore në Pole People Skopje (Pole fitness, Aerial hoop, Joga) | Aerial hoop është një sport (akrobacion, art) të cilin e kemi parë më shpesh në cirk, si një nga pikat që na lë pa frymë nga ngazëllimi, frika […]

Kategoria: BUKURI

March 1, 2021

5 hapa të fuqishëm për të qenë më të lumtur

Studimet tregojnë se këto pesë veprime mund t’ju sjellin lumturi më të madhe Jini të kënaqur Kalojmë një kohë të gjatë duke menduar për të gjitha gjërat që na mungojnë dhe ato që duam t’i posedojmë. Telefoni që përdorim aktualisht është pa dyshim i dobishëm, por sigurisht që ka një model më të ri dhe […]

March 1, 2021

TEST – A jeni të lumtur?

1. Sa shpesh bëni plane për të ardhmen dhe ëndërroni për një të nesërme më të bukur? A) Nuk mund të ndalem së menduari për suksese joreale B) Ndonjëherë mendoj për atë se ”çfarë do të ishte, sikur të ishte…” por kurrë nuk e lodh veten me të C) Përpiqem të kem pritshmëri reale për […]

March 1, 2021

Pranvera si kujdestare e poezisë

Dragana Evtimova Magjistër i kulturologjisë | Marsi është muaji i tretë kalendarik i vitit, periudha gjatë së cilës ndodhin një mori ndryshimesh, ndërsa një nga ditët më të bukura është ajo e pranverës, e cila shënon kalimin nga dimri në verë. Ndërsa Toka rrotullohet rreth Diellit, për gjysmë viti ajo anon më shumë nga hemisfera […]

March 1, 2021

BETTY REVISTA | SHKURT 2021

GJITHÇKA ËSHTË MË MIRË KUR KA DASHURI – Emra Kurtishova, Driton Vejseli | Numri 83

Kategoria: BETTY REVISTA

February 1, 2021

4 shkurti – Dita botërore e kancerit

Biba Dodeva Kryetare e Shoqatës për luftë kundër kancerit “BORKA për çdo ditë të re” | Duke pasur parasysh se trendi i vdekshmërisë së pacientëve me kancer në vendet e zhvilluara është vazhdimisht në rënie, pyes veten se në cilin drejtim, ne në Maqedoni po zhvillojmë betejën kundër kancerit? Marrja e diagnozës që ke kancer […]

Kategoria: ILAÇET DHE TERAPIA

February 1, 2021

Anemia në fëmijëri

Dr. Zorica Martinoska Andonova IPSH Citus, Shtip | Anemia ose pagjakësia është një rënie në vlerat e hemoglobinës me ose pa ulje të vlerave të eritrociteve (qelizat e kuqe të gjakut). Roli kryesor i eritrociteve dhe hemoglobinës është transporti i oksigjenit nga mushkëritë në të gjitha qelizat në trup. Mungesa e hemoglobinës dhe numri i […]

Kategoria: ILAÇET DHE TERAPIA

February 1, 2021

Oksidimi dhe astaksantina

Nikolla Matevski Farmacist i diplomuar IPSH Barnatore Datel Farma Shkup | Astaksantina E dimë se trupi i njeriut nuk mund të mbijetojë pa oksigjen, por përveç kësaj, i njëjti oksigjen lidhet me molekulat komplekse që janë produkt i metabolizmit normal dhe mundëson formimin e radikaleve të lira. Radikalet e lira janë molekula reaktive shumë të […]

February 1, 2021