Фармацевти
Контакт

Розацеа

Убавина

Розацеа

| прим. д-р Лидија Бисеркоска Атанасовска Розацеа е честа  кожна...

Преку мали промени во секојдневието до значајно подобрување на физичкото и менталното здравје

| Софија Манчева психолог, психотерапевт под супервизија и фитнес тренер...

Што е ботокс?

| д-р Коста Цветковиќ спец. по дерматовенерологија Ботоксот е природен...

Негувани стапала

| За убави и негувани стапала Во летниот период кога...

КАПКА ЗДРАВЈЕ – Рицинусово масло

| Рицинусовото масло е многу корисно масло кое своите придобивки...

Време е за велосипед!

| Пролетта е идеално време кога временските услови ви дозволуваат...

Целулит

дипл. фармацевт Александра Тасева АПТЕКА АРКА, ВИНИЦА | Во лето се актуелизира целулитот како естетски проблем. Со целулит се соочуваат 80-90% од жените без разлика на килограмите, кај мажите поретко се појавува. Естрогенот како женски хормон е виновен за натрупување на масните наслаги на стомакот и бутовите, кои со листовите и надлактиците се делови од […]

Категорија: Убавина

јули 2, 2020

Алопеција ареата

| д-р Наташа Теовска Митевска спец. дерматовенеролог Приватна општа болница „Ремедика“, Скопје Густата и здрава коса секогаш се сметала за знак за здраво тело и целосна благосостојба, а уште повеќе се цени денес.  Губењето на косата создава голема загриженост и кај мажите и кај жените. Може да предизвика голема вознемиреност и нарушување на самодовербата. Тоталното […]

Категорија: Убавина

април 1, 2020

Вежби по породувањето

| Вежби по породувањето Физичката активност е корисна навика во секој период од животот. Особено во периодот по  породувањето, спортот го подобрува како физичкото, така и менталното здравје на родилката. Она што е важно е дека пред да започнете со  каква било активност  потребно е да се советувате со вашиот лекар кој ќе ви даде […]

Категорија: Убавина

април 1, 2020

Младоста е убава, но не трае вечно

| Младоста е убава, но не трае вечно Не очајувајте доколку ве натажи помислата дека младоста не е вечна, бидејќи жената е убава на секоја возраст. Со цел да ја зачувате убавината, потребно е да водите грижа за вашиот изглед и да ја негувате својата кожа. Која е тајната? Кои се основните правила? Првите знаци […]

Категорија: Убавина

март 1, 2020