Фармацевти
Контакт

Музиката има значајно влијание на развојот кај децата

Љубопитно

Музиката има значајно влијание на развојот кај децата

Пишува: Горан Спасовски – Психолог Когнитивен развој: Музиката може да...

Како да се справиме со покачена телесна тепмература кај децата?

Пишува: Д-р Емилија Манасиевски Покачената телесна температура кај децата е...

Што се случува со вашето тело кога не спиете?

ЈА НАМАЛУВА ФУНКЦИЈАТА НА МОЗОКОТ – Главоболки, раздразливост – мозокот ги...

Траума е психички или физички настан кој предизвикува емотивни или физички повреди.

Пишува: Горан Спасовски – Психолог Психичките трауми често вклучуваат страв,...

Колку често треба да ја хидрираме кожата и како да се подготвиме за Есента

Пишува: Сеида Џигал Со хидрирање често до младелашки изглед и...

Превенција од замастување на црниот дроб

Пишува: Мр. Фарм Леон Парталоски Поради важните процеси што се...

Дали знаете?

Лубениците се 92% вода, но… Го намалуваат високиот крвен притисок Го намалуваат ризикот од срцеви заболувања Го намалуваат нивото на шеќер во крвта Највисоко ниво на алкалност Го зајакнуваат имунолошкиот систем Ги зајакнуваат коските Произведуваат енергија Ги чистат бубрезите Зошто треба да јадете урми наутро? Урмите се богат извор на железо: внесот на железо е важен […]

Категорија: Љубопитно

септември 1, 2023

Како да го подобрите имунитетот пред есента

Пишува: Тања Величковска – Доктор по општа медицина Како наближува есента природата се менува. Листовите на дрвјата почнуваат да добиваат златноцрвена нијанса, а воздухот станува свеж и ладен. И додека овие временски промени ги пречекуваме со задоволство, треба да се подготвиме и за предизвиците што ги носат. Еден од најважните аспекти во ова подготвување е […]

Категорија: Љубопитно

септември 1, 2023

Зошто се појауваат полицистични јајници и како се третираат?

Пишува: Д-р Тихомир Златановски Сè почесто кај жените се појавуваат полицистични јајчници. Полицистичните јајчници настануваат кога фоликулите не зреат до овулација, што предизвикува собирање на неовулирани фоликули и мали цисти во јајчниците. Овој процес генерално се поврзува со хормонални промени, особено со високи нивоа на машки хормони (андрогени) и неадекватно ниво на женски хормони (естроген […]

Категорија: Љубопитно

септември 1, 2023

Решавање на тотална беззабост со мобилни протези над импланти

Пишува: Д-р Бојана Стефановиќ, Доктор по стоматологија – Специјалист по стоматолошка протетика. ПЗУ Оптимум Дентал, Скопје. Со стареењето човекот се соочува со процесот на постепена или нагла загуба на забите, што во голема мера го афектира квалитетот на животот. Тоталната беззабост доведува до нарушување на функцијата на џвакање, голтање и говор, а исто така се […]

Категорија: Љубопитно

септември 1, 2023