Фармацевти
Контакт

Канабис во медицински цели – 2 дел

Билки

Канабис во медицински цели – 2 дел

Гордана Трендовска Серафимовска дипл. фармацевт спец. по контрола и испитување...

Сè што треба да знаете за канабисот применуван во медицински цели

Гордана Трендовска Серафимовска дипл. Фармацевт спец. по контрола и испитување...

Маџун – Природен лек од Тиквешијата

| Дипл. Фармацевт Марија Мукаетова BETTY АПТЕКА „ФАРМАНЕА“, КАВАДАРЦИ  ...

Аронија – витаминска бомба за силен имунитет

Доколку ни е потребен итен засилувач на имунитетот, а не...

КАПКА ЗДРАВЈЕ – Рицинусово масло

| Рицинусовото масло е многу корисно масло кое своите придобивки...

Гранче против комарци

| Здодевните комарци и иритирачкото чешање од нивните каснувања се...

Ашваганда (Ashwagandha) Природен чувар од стрес

| Ашваганда (Withania somnifera) е една од најпознатите ајурведски билки која припаѓа во категоријата подмладување на организмот. Користена во Индија пред 1000 години како тоник за подмладување на организмот, адаптогена билка и добар афродизијак. Ашваганда (Withania somnifera) е грмушка со средна големина, која достигнува најмногу 1,70 м висина и дава мал црвен плод. Расте во […]

Категорија: Билки

јули 2, 2020

Ледено меден чај

| Покрај тоа што ќе биде поекономичен од готовите ледени чаеви што можете да ги најдете во продавниците, домашно приготвениот леден чај ќе можете да го пиете токму по свој вкус. Со помош на неколку кесички филтер чај, може да се освежите со напиток во кој ќе бидете сигурни дека нема додадени состојки како вештачки […]

Категорија: Билки

јули 2, 2020

Вкусно, здраво, лековито – Кокосово масло

| Предноста на кокосовото масло не е само пријатниот мирис, туку и фактот што  за разлика од останатите масла не ги таложи масните киселини во организмот, па тие преминуваат  во црниот дроб, каде се претвораат во енергија. Широката употреба на оваа намирница со високи нутритивни вредности има голема  корист за нашето здравје. Докажано е дека […]

Категорија: Билки

април 1, 2020

Зрно здравје

| Една од поважните причини заради која би го одбрале ова овошје е неговата здравствена и прехранбена вредност. Здравствените придобивки од консумирањето грозје се многубројни, а истражувањата ги потврдуваат неговите лековити својства во спречувањето настинки, подобрувањето на метаболизмот, спречувањето канцер, на срцевите заболувања,  високиот крвен притисок, Алцхајмеровата болест, ја лекува мигрената, дури има влијание и […]

Категорија: Билки

февруари 1, 2020