Фармацевти
Контакт

КАПКА ЗДРАВЈЕ – Рицинусово масло

Совети за вашето здравје

КАПКА ЗДРАВЈЕ – Рицинусово масло

| Рицинусовото масло е многу корисно масло кое своите придобивки...

Еден среќен остров

| АРУБА Аруба, остров кој се наоѓа во близина на...

Време е за велосипед!

| Пролетта е идеално време кога временските услови ви дозволуваат...

Гранче против комарци

| Здодевните комарци и иритирачкото чешање од нивните каснувања се...

Ашваганда (Ashwagandha) Природен чувар од стрес

| Ашваганда (Withania somnifera) е една од најпознатите ајурведски билки...

Светски ден на ХЕПАТИТИС

Славица Тренгоска | Светскиот ден на хепатитисот се одбележува секоја...

Шешир – Совршен моден додаток на секоја летна комбинација

| Со  доаѓањето на летниот период и високите температури, сите ние се ослободуваме од одредени модни додатоци од нашата гардероба и преферираме комбинации кои се лесни и идеални за топлите летни денови. Сепак, постои еден must have моден детаљ во женската гардероба, без кој не може да се замислат летните прошетки низ парк, ниту деновите […]

јули 2, 2020

Главоболка, една од најчестите болни состојби кај луѓето

д-р Марија Перовска  невролог | Болката како непријатна сензација може да биде епизодна или хронична и доколку трае со месеци или години го намалува квалитетот на секојдневното живеење. Главоболката е една од 10 најчести причини поради кои пациентите го посетуваат својот матичен лекар. Се проценува дека повеќе од 90% од пациентите се соочуваат со главоболка […]

јули 2, 2020

Стресот кај младите

проф. д-р Слаѓана Ангелкоска психолог | Возрасните често велат дека младоста е најубав и најбезгрижен период од животот. Кога тоа ќе го слушнете сигурно косата ви се дига и си велите дека тие ништо не разбираат. Особено колку често и самите сте под стрес и притисок. Да бидеме искрени, колку младоста со себе да носи […]

јули 2, 2020

Ледено меден чај

| Покрај тоа што ќе биде поекономичен од готовите ледени чаеви што можете да ги најдете во продавниците, домашно приготвениот леден чај ќе можете да го пиете токму по свој вкус. Со помош на неколку кесички филтер чај, може да се освежите со напиток во кој ќе бидете сигурни дека нема додадени состојки како вештачки […]

јули 2, 2020