Фармацевти
Контакт

Како да го подготвите телото физички за скијање

Спорт

Како да го подготвите телото физички за скијање

Пишува: Сеида Џигал Подготовката на телото за скијање вклучува неколку...

6 работи кои среќните луѓе ги прават наутро

ВЕЖБАЈТЕ РАНО Некои истражувања го поврзуваат утринското вежбање со тоа...

Шејк за замена на оброк

Пишува: Ивана Димишкова – Д-р по Дентална Медицина Шејковите за...

Вежби и план за диета за намалување на вашиот стомак

Стомак создаден од АЛКОХОЛ: • 10 клекнувања • 5 склекови...

Пролетта е идеално време за вежбање

Вежбајте секој ден за здраво и фит тело Велат дека...

Придобивки од вежбање Кик Фит

Драгана Бјанка Андреевска Сопственик и тренер на Фирс Фитнес Скопје...

Интервју со Дардан Дехари – Единствениот Македонец кој ја претстави државата во дисциплината на алпско скијање

Дардан Дехари доследно ја претстави Македонија на Олимписките игри. Единствениот Македонец кој ја претстави државата во дисциплината алпско скијање Кога првпат застанавте на скии? Со скијање почнав уште од многу мал, поточно на 3-годишна возраст се качив на скиите и од тогаш, па сѐ до ден-денес скијањето е мој начин на живеење. Почетоците ми беа […]

Категорија: Спорт

мај 6, 2022

Карате: Спорт што бара вистинска посветеност

Моника Стефановска каратистка освојувач на европски и светски медал | Спортот и тековните физички активности можат да обезбедат многу придобивки за децата и адолесцентите. Позитивните искуства што ги носи спортот, како и активниот начин на живот играат важна улога во животот на една млада личност. Спортот ја зголемува самодовербата, ни помага да се изградиме во […]

Категорија: Спорт

април 1, 2022

Повреди при скијање и нивна превенција

Дејан Трпевски доктор на медицина ски-доктор | Со самото доаѓање на зимата и снегот, доаѓа и можноста за уживање во зимските спортови. Десетици илјадници скијачи и бордери ширум земјава со нетрпение го чекаат снегот, но мал дел од нив се целосно физички подготвени да одговорат на предизвиците на планината. Сето тоа доведува до повреди на […]

Категорија: Спорт

март 1, 2022

Важностa на физикалната терапија

Илија Жежов дипл. физиотерапевт Центар за масажа и физиотерапија ФИЗИОТЕРАПЕВТ-ЗДРАВЈЕ | Физикалната  терапија  во современата медицина има  главна цел во лекувањето и е збир на медицински процедури насочени кон враќање на невромускулните функции на телото по повреди и други медицински состојби.  По извршениот преглед и констатација на  дијагнозата, физиотерапевтот  ја ординира  терапијата и ве  упатува  […]

Категорија: Спорт

ноември 1, 2021