Фармацевти
Контакт

Подгответе го организмот за есенскиот период и намалете ги настинките

Совети за вашето здравје

Подгответе го организмот за есенскиот период и намалете ги настинките

Пишува: Тања Величковска – Доктор по општа медицина Што сè...

Што се случува со вашето тело кога не спиете?

ЈА НАМАЛУВА ФУНКЦИЈАТА НА МОЗОКОТ – Главоболки, раздразливост – мозокот ги...

ЗОШТО НИ СЕ СЛУЧИЈА СКОЛИОЗИ ОД ЕПИДЕМИОЛОШКИ РАЗМЕРИ И ФИЗИКАЛНА ТЕРАПИЈА КАЈ ИСТИТЕ

Пишува: Дијана Мариновска – Магистер физиотерапевт во педијатрија – Сопственик...

Траума е психички или физички настан кој предизвикува емотивни или физички повреди.

  Пишува: Горан Спасовски – Психолог Психичките трауми често вклучуваат...

Траума е психички или физички настан кој предизвикува емотивни или физички повреди.

Пишува: Горан Спасовски – Психолог Психичките трауми често вклучуваат страв,...

Колку често треба да ја хидрираме кожата и како да се подготвиме за Есента

Пишува: Сеида Џигал Со хидрирање често до младелашки изглед и...

Превенција од замастување на црниот дроб

Пишува: Мр. Фарм Леон Парталоски Поради важните процеси што се одвиваат во црниот дроб, со право овој орган го нарекуваат лабораторија на организмот. Неговата улога е да ја прочистува крвта, т.е. да го одржува нивото на гликоза во крвта, ги разградува мастите, протеините и јаглехидратите, создава ензими, ги одржува нормалните концентрации на витамините, минералите и […]

октомври 1, 2023

Нега на коса после одмор при оштетување од морска сол

Умерената употреба на морска сол не би требало да ја уништи вашата коса, но прекумерното изложување на морска сол може да ја исуши и оштети. Морската сол содржи минерали и минерални соли кои можат да бидат корисни за косата и телото, но исто така може да бидат причина за сушење на косата. Еве неколку начини […]

септември 1, 2023

Сенилна макуларна дегенерација – како навреме да се спречи?

Сенилната макуларна дегенарација претставува трета по ред причина за слепило во светот (8.7%) по катаракта (47.9%) и глауком (12.3%). Сенилната макуларна дегенерација е тип на дегенерација на ретината во регијата на жолтата точка, која се јавува во возраст над 50 години. Болеста е прогресивна, хронична и почнува најчесто без симптоми. На редовен офталмолошки преглед со […]

септември 1, 2023

Како да го подобрите имунитетот пред есента

Пишува: Тања Величковска – Доктор по општа медицина Како наближува есента природата се менува. Листовите на дрвјата почнуваат да добиваат златноцрвена нијанса, а воздухот станува свеж и ладен. И додека овие временски промени ги пречекуваме со задоволство, треба да се подготвиме и за предизвиците што ги носат. Еден од најважните аспекти во ова подготвување е […]

септември 1, 2023