Фармацевти
Контакт

Подгответе го организмот за есенскиот период и намалете ги настинките

Здравje

Подгответе го организмот за есенскиот период и намалете ги настинките

Пишува: Тања Величковска – Доктор по општа медицина Што сè...

Што се случува со вашето тело кога не спиете?

ЈА НАМАЛУВА ФУНКЦИЈАТА НА МОЗОКОТ – Главоболки, раздразливост – мозокот ги...

Траума е психички или физички настан кој предизвикува емотивни или физички повреди.

  Пишува: Горан Спасовски – Психолог Психичките трауми често вклучуваат...

Колку често треба да ја хидрираме кожата и како да се подготвиме за Есента

Пишува: Сеида Џигал Со хидрирање често до младелашки изглед и...

Превенција од замастување на црниот дроб

Пишува: Мр. Фарм Леон Парталоски Поради важните процеси што се...

Чувствата имаат важна улога во справувањето со телесната тежина

Постојат многу причини поради кои качуваме и намалуваме килограми. Понекогаш...

Нега на коса после одмор при оштетување од морска сол

Умерената употреба на морска сол не би требало да ја уништи вашата коса, но прекумерното изложување на морска сол може да ја исуши и оштети. Морската сол содржи минерали и минерални соли кои можат да бидат корисни за косата и телото, но исто така може да бидат причина за сушење на косата. Еве неколку начини […]

Категорија: Здравje

септември 1, 2023

Сенилна макуларна дегенерација – како навреме да се спречи?

Сенилната макуларна дегенарација претставува трета по ред причина за слепило во светот (8.7%) по катаракта (47.9%) и глауком (12.3%). Сенилната макуларна дегенерација е тип на дегенерација на ретината во регијата на жолтата точка, која се јавува во возраст над 50 години. Болеста е прогресивна, хронична и почнува најчесто без симптоми. На редовен офталмолошки преглед со […]

Категорија: Здравje

септември 1, 2023

Како да го подобрите имунитетот пред есента

Пишува: Тања Величковска – Доктор по општа медицина Како наближува есента природата се менува. Листовите на дрвјата почнуваат да добиваат златноцрвена нијанса, а воздухот станува свеж и ладен. И додека овие временски промени ги пречекуваме со задоволство, треба да се подготвиме и за предизвиците што ги носат. Еден од најважните аспекти во ова подготвување е […]

Категорија: Здравje

септември 1, 2023

Дали знаете кои се првите симптоми на Алцхајмеровата болест и како се третира?

Пишува: Проф. Д-р Сашо Стојчев – Неврологија 21 Септември е светски ден на АЛЦХАЈМЕРОВА БОЛЕСТ! Алцхајмеровата болест е невродегенеративно заболување на мозокот кое прогресивно влијае врз когнитивните и функционалните способности на личноста. Симптомите на оваа болест се многу различни и можат да се менуваат од личност до личност, но некои од најчестите симптоми вклучуваат: 1. […]

Категорија: Здравje

септември 1, 2023