Фармацевти
Контакт

Како да се ублажат изгорениците од сонце

Убавина

Како да се ублажат изгорениците од сонце

Иако изложувањето на сонце може да биде многу опасно, желбата...

Дезодоранси и антиперспиранти

Првите дезодоранси наменети за спречување на непријатните мириси кои ги...

Како да ја подмладиме кожата на лицето

Со подобрување на циркулацијата и регенерација на површинските клетки, кожата...

Проширени вени

Глог, гинко билоба, див костен, како и невен, гавез и...

Рецепти за цврсти и здрави нокти

Ноктите се своевиден прозорец на нашето здравје, тие може да...

ПРЕПАРАТИ ПРОТИВ ОПАЃАЊЕ НА КОСАТА

Комбинацијата од студено, ветровито зимско време и затворени, загреани простории...

Нега на кожата на рацете во зима

Комбинацијата од студено, ветровито зимско време и затворени, загреани простории со, најчесто, сув воздух, ја оштетува кожата и го нарушува нејзиниот природен баланс на влага

Категорија: Убавина

јануари 4, 2016

Заштита на кожата од студ

Дождот, снегот, ветерот и наглите промени на температурите не се пријатели на нашата кожа, а особено кога од топла, затворена просторија најчесто со сув воздух ќе излеземе надвор, на студ и влага, па ако уште не £ посветиме дополнително внимание и нега може да ја изгуби свежината и еластичноста, да дехидрира, да стане рапава, склона кон иритации, лупење, црвенило и брчки.

Категорија: Убавина

ноември 23, 2015

Крем за лице

Може да се каже дека постојат пет основни типови кожа (и голем број подваријанти). Тоа се нормална, сува, мрсна, комбинирана и чувствителна кожа.

Категорија: Убавина

октомври 28, 2015

Маски за нега на лицето

Елена Тројанска го поправала тенот со тоник од вода и оцет, кралицата Елизабета ставала на лицето белка, глумицата Грета Гарбо сирење и мед, а холивудската дива Рита Хејворт користела маска од овесно и пченкарно брашно за кадифен тен

Категорија: Убавина

септември 29, 2015