Фармацевти
Контакт

Што треба да знаеме пред почнување третман со ласерска епилација?

Убавина

Што треба да знаеме пред почнување третман со ласерска епилација?

д-р Коста Цветковиќ специјалист по дерматовенерологија ДЕРМА ПЛУС | Што...

Дебелината не е естетски, туку медицински проблем

асс. д-р Билјана Тодорова ЈЗУ УНИВЕРЗИТЕТСКА КЛИНИКА ЗА ЕНДОКРИНОЛОГИЈА, ДИЈАБЕТЕС...

Прогноза за модни трендови – 2021 година

Фросина Фран стилист | Ако можете да верувате, 2021 година...

Нега со сапун

Љубица Јакимовска Дипл. Фармацевт ПЗУ АПТЕКА КАМИЛИЦА – КУМАНОВО |...

Руска техника на обликување усни

Д-р Мартин Мојсоски | Медицината, креативноста и уметноста одлучив да...

Време е за нови навики! Совети за вашата коса и кожа од Дадар

Александар Билјаноски – Дадар | Долгото туширање со жешка вода...

Колаген – Методи и препарати кои се користат за подмладување на кожата

| Спец. по фармација Суаде Исеини Аптека МЕД ФАРМ, Чегране Стареењето на кожата е сложен биолошки процес кој влијае на неколку состојки на кожата и оттука и на нејзиниот изглед. Двата основни процеса на стареење на кожата, внатрешни и надворешни, се контролираат, соодветно, од генетски варијации и од надворешни компоненти. Пушењето, консумацијата на алкохол и […]

Категорија: Убавина

ноември 1, 2020

Како сината светлина од вашите телефони влијае на оштетувањето на кожата?

| Д-р Наташа Димитриевска Стојановска ПЗУ Дерма Естетик Blue light или високоенергетска видлива светлина е дел од спектрумот  и е високоенергетска од  кратките бранови на видливата светлина, но  не треба да ве збунува со УВА и УВБ-зраците. За прв пат се споменува  пред три години кога се укажа дека сината светлина која е високоенергетска видлива […]

Категорија: Убавина

ноември 1, 2020

5 клучни совети за почетници во теретана

| Марио Јовановски Персонален фитнес тренер Денес ќе ги разгледаме најважните аспекти од вежбањето со тежини, кои иако ги нареков совети за почетници во теретана, всушност, се правила кои понекогаш и поискусните ги забораваат. Затоа, без разлика дали се ова вашите први месеци или години во теретана, советите што  следуваат ќе ви помогнат да достигнете […]

Категорија: Убавина

ноември 1, 2020

Хемиски пилинг

| д-р Симона Поповска специјализант по дерматовенерологија Хемискиот пилинг е еден од најефикасните третмани на модерната естетска медицина кој природно ја обновува кожата, решава проблеми со кожата, но и ја подмладува. Поради неговите придобивки, интересот е сè поголем и во нашата земја, како и во естетските клиники низ цел свет. Многумина од вас нè прашуваат […]

Категорија: Убавина

ноември 1, 2020