Фармацевти
Контакт

Есенски рецепти

Здрава храна

Есенски рецепти

1. Едноставни но вкусни, шпагети со лук и масло (Aglio...

Превенција од замастување на црниот дроб

Пишува: Мр. Фарм Леон Парталоски Поради важните процеси што се...

Која исхрана е најдобра за мене?

Пишува: Сеида Џигал Како и за секоја друга тематика, така...

Вкусни и здрави рецепти!

Азиски јајца лесни за приготвување СЕРВИРАЊА: 4 ЛИЦА | ПОДГОТОВКА: 5...

Betty Здрав Живот: 2 здрави рецепти за сечиј вкус!

1. ТАЉАТЕЛИ СО ПЧЕНКА И АЛФРЕДО СОС: СЕРВИРАЊА: 4 ЛИЦА...

Совети од докторот: Здрава исхрана за безбедно намалување на тежината

Пишува: Д-р Драгица Зенделовска – Нутриционист Намалувањето на тежината е...

Шејк за замена на оброк

Пишува: Ивана Димишкова – Д-р по Дентална Медицина Шејковите за замена на оброци станаа популарни во последната деценија, а лесно е да се види и зошто: тие се подготвуваат лесно и брзо особено кога сте во трка со времето. Можат да бидат достапни во различни форми, или како претходно измешан готов пијалок или како формула […]

Категорија: Здрава храна

јуни 1, 2023

Омега-3 масни киселини: Овој нутритиент е од животно значење за правилен раст и развој на вашето дете

Пишува: Д-р Спец. Ангелчо Андоновски – Педијатар Додека детето е мало, но и во текот на неговото растење, родителите особено внимаваат на грижата и грижата за здравјето на детето. Секој родител барем еднаш помислил: „Како можеме да бидеме сигурни дека нашето бебе е здраво и правилно се развива? Која храна и витамини му се потребни на […]

Категорија: Здрава храна

јуни 1, 2023

Стомачни проблеми и дијареа при патувања и летни одмори

Пишува: М-р по фармација Дарко Мајсторчев Летото е сезона на цревни инфекции. Високите температури придонесуваат за размножување на бактериите, вирусите и цревните паразити, кои најмногу ги напаѓаат бебињата и малите деца заради нивниот се уште неразвиен имунолошки систем, но не се поштедени ни возрасните. Ризикот од појава на цревни инфекции е поголем при патување и […]

Категорија: Здрава храна

јуни 1, 2023

Две лесни и здрави вечери, кои се готват за многу кратко време

ПИЛЕШКО СО ЛИМОН И БРОКУЛА: СЕРВИРАЊА: 2 ЛИЦА | ПОДГОТОВКА: 10 МИН. | ГОТВЕЊЕ: 5 МИН. | СОСТОЈКИ: 10 | ТЕШКОТИЈА: 1.5/5 СОСТОЈКИ: • 1 лажиче пченкарно брашно • 1 лажиче темен соја-сос • ситно рендана кора и сок од 1/2 мал лимон • 2 лажички кокосово или канола-масло • 1 филе пилешки гради без кожа (околу 150 гр), […]

Категорија: Здрава храна

мај 16, 2023