Фармацевти
Контакт

Здрави Рецепти

Здрава храна

Здрави Рецепти

Брза чорба од леќа со кокос и кари СОСТОЈКИ: •...

Вкусни Рецепти

1.Шпагети карбонара СОСТОЈКИ: • 1 лажица маслиново масло • 150...

ВИНОТО, КАКО ДЕЛ ОД ИСХРАНАТА

14 февруари – Св. Трифун – Ден на виното Пишува:...

Божиќни рецепти

1. Божиќен пудинг СОСТОЈКИ: • 250 гр рибизли • 200...

Како да се детоксицираме после празници

Пишува: Тања Величковска – Доктор по општа медицина Пиење на...

Betty Рецепта: Здраво пржено пилешко

СОСТОЈКИ: • 65гр кафеав басмати ориз • 2 лажички масло...

Betty Рецепта: Здрави њоки

СОСТОЈКИ: • 1 лажиче маслиново масло • 1 црвен кромид, ситно сецкан • 2 чешниња лук, ситно сецкани • 1 лажица доматно пире • 400гр лименка бел грав (користевме путер грав) • 400гр лименка сечкани домати • 100гр замрзнат спанаќ • 400гр пакување свежи њоки • 2 лажици крем со намалена маснотија • 25гр пармезан […]

Категорија: Здрава храна

декември 1, 2023

Две здрави есенски рецепти!

1. Лингвини со авокадо, домат и лимета СОСТОЈКИ: • 115гр лингвини од интегрално брашно • 1 лимета, малку изрендана кора и малку сок • 1 авокадо, излупено и исечкано • 2 големи домати, исечкани • ½ пакување свеж коријандер, сецкан • 1 црвен кромид, ситно сецкан • 1 црвено чили пиперче, исчистено од семе и […]

Категорија: Здрава храна

ноември 1, 2023

Здрава исхрана во третото доба

Пишува: Калина Сливовска-Андонова Добрата исхрана е важна за здравјето и може да го поддржи закрепнување од секоја болест, па и од КОВИД-19 за кој има написи дека го има во некоја нова мутација. Јадењето разновидна храна може да ја подобри општата благосостојба, но и да го намали ризикот од болести, вклучувајќи срцеви заболувања, мозочен удар, […]

Категорија: Здрава храна

ноември 1, 2023

Есенски рецепти

1. Едноставни но вкусни, шпагети со лук и масло (Aglio e olio spaghetti) СОСТОЈКИ: • 200 ml Extra Virgin маслиново масло или маслиново масло со вкус на лук • 10 чешниња лук, тенко исечени • 1 лажичка чили снегулки • 400гр шпагети • 1 китка магдонос со рамен лист, листови набрани и ситно сецкани • […]

Категорија: Здрава храна

октомври 1, 2023