Фармацевти
Контакт

Опстипација во текот на бременоста

Здрава храна

Опстипација во текот на бременоста

м-р д-р Симонида Котларова Попоска специјалист гинеколог акушер ПЗУ РЕМЕДИКА,...

Придобивките од сумакот

| Со помош на здравиот начин на исхрана можно е...

Исхрана за време на пандемија со Ковид-19

виш научен соработник д-р Драгица Зенделовска ONE HOSPITAL НАДВОРЕШЕН СОРАБОТНИК...

Маџун – Природен лек од Тиквешијата

| Дипл. Фармацевт Марија Мукаетова BETTY АПТЕКА „ФАРМАНЕА“, КАВАДАРЦИ  ...

Здрави грицки, здрава навика

| Бранко Попоски Блогер за храна Доколку имаме намера, односно...

Аронија – витаминска бомба за силен имунитет

Доколку ни е потребен итен засилувач на имунитетот, а не...

Диети креирани за вашите потреби

| виш научен соработник д-р Драгица Зенделовска ONE HOSPITAL надворешен соработник од областа на нутригеномијата Ако се земе предвид дека причините за зголемена телесна тежина се различни, тогаш со сигурност можеме да заклучиме дека не постои универзална диета која може да им помогне на сите кои имаат проблем со дебелина. Популарните диети ветуваат брз резултат, […]

Категорија: Здрава храна

август 1, 2020

Здраво освежување

| Без разлика дали го пиете топол за време на зимскиот период, или, пак, ладен за време на овие топли денови, чајот има многу позитивни придобивки за вашето здравје. Незасладениот леден чај бидејќи има помалку калории може да биде одлична опција за оние кои сакаат да ја намалат својата телесна тежина и внесот на шеќер […]

Категорија: Здрава храна

август 1, 2020

Придобивките на сусамот

| Како едно од најмасните семиња, сусамот има широка употреба во готвењето. Тој е важен извор на хранливи состојки, бидејќи е богат со омега 3 масни киселини, железо, калциум, манган, бакар, магнезиум и селен. Покрај тоа, сусамот  содржи и витамин Е, кој се смета за моќен антиоксидант, го штити срцето и го спречува стареењето на […]

Категорија: Здрава храна

август 1, 2020

Витамини и електролити во летниот период

| магистер по фармација Милче Џонова (АПТЕКА БИО-ЛЕК, ШТИП) Имунолошкиот систем е сложено дејствување на одредени клетки и органи кое го штити телото од штетните влијанија и слободните радикали и има за цел да ги уништи бактериите и вирусите кои се предизвикувачи на разни болести. Неговото правилно функционирање е една од најважните компоненти за добро […]

Категорија: Здрава храна

август 1, 2020