Фармацевти
Контакт

Ментална виталност

Лековити билки

Ментална виталност

Даниела Ристиќ – Стомнароска специјалист невролог | Како што старееме...

Канабис во медицински цели – 2 дел

Гордана Трендовска Серафимовска дипл. фармацевт спец. по контрола и испитување...

Сè што треба да знаете за канабисот применуван во медицински цели

Гордана Трендовска Серафимовска дипл. Фармацевт спец. по контрола и испитување...

Примена на канабисот во медицински цели

Гордана Трендовска Серафимовска дипл. фарм. спец. по контрола и испитување...

Придобивките од сумакот

| Со помош на здравиот начин на исхрана можно е...

Маџун – Природен лек од Тиквешијата

| Дипл. Фармацевт Марија Мукаетова BETTY АПТЕКА „ФАРМАНЕА“, КАВАДАРЦИ  ...

Аронија – витаминска бомба за силен имунитет

Доколку ни е потребен итен засилувач на имунитетот, а не можеме да се одлучиме меѓу напливот  од додатоци на исхраната  кои секојдневно се појавуваат на нашиот пазар, вистинско време е за аронија, природен засилувач на нашиот имунитет и антиоксидант број еден, кој доколку го внесеме во нашата исхрана ќе помогне во многу предизвици на кои […]

Категорија: Лековити билки

септември 2, 2020

КАПКА ЗДРАВЈЕ – Рицинусово масло

| Рицинусовото масло е многу корисно масло кое своите придобивки ги покажало уште во античко  време. Поради големата концентрација на витамин Е и рицинолеична киселина, тоа е едно од најкористените масла особено во козметиката, бидејќи го поттикнува создавањето  колаген и ја намалува појавата на брчки. Што навистина прави рицинусовото масло и кои се придобивките од […]

Категорија: Лековити билки

јули 2, 2020

Гранче против комарци

| Здодевните комарци и иритирачкото чешање од нивните каснувања се честа појава во летниот период. Доколку сакате да најдете природен начин со кој би го намалиле ризикот од каснувања на комарци, засадете некоја од овие билки и заштитете се за време на овие топли денови. Лаванда – Пријатниот мирис на лавандата ефикасно ги одбива комарците. […]

Категорија: Лековити билки

јули 2, 2020

Ашваганда (Ashwagandha) Природен чувар од стрес

| Ашваганда (Withania somnifera) е една од најпознатите ајурведски билки која припаѓа во категоријата подмладување на организмот. Користена во Индија пред 1000 години како тоник за подмладување на организмот, адаптогена билка и добар афродизијак. Ашваганда (Withania somnifera) е грмушка со средна големина, која достигнува најмногу 1,70 м висина и дава мал црвен плод. Расте во […]

Категорија: Лековити билки

јули 2, 2020