Фармацевти
Контакт

КАПКА ЗДРАВЈЕ – Рицинусово масло

Лековити билки

КАПКА ЗДРАВЈЕ – Рицинусово масло

| Рицинусовото масло е многу корисно масло кое своите придобивки...

Гранче против комарци

| Здодевните комарци и иритирачкото чешање од нивните каснувања се...

Ашваганда (Ashwagandha) Природен чувар од стрес

| Ашваганда (Withania somnifera) е една од најпознатите ајурведски билки...

Ледено меден чај

| Покрај тоа што ќе биде поекономичен од готовите ледени...

Вкусно, здраво, лековито – Кокосово масло

| Предноста на кокосовото масло не е само пријатниот мирис,...

Што е прополис?

| Што е прополис? Прополисот е смолеста материја која пчелите...

Зрно здравје

| Една од поважните причини заради која би го одбрале ова овошје е неговата здравствена и прехранбена вредност. Здравствените придобивки од консумирањето грозје се многубројни, а истражувањата ги потврдуваат неговите лековити својства во спречувањето настинки, подобрувањето на метаболизмот, спречувањето канцер, на срцевите заболувања,  високиот крвен притисок, Алцхајмеровата болест, ја лекува мигрената, дури има влијание и […]

Категорија: Лековити билки

февруари 1, 2020

Топол чај – здрава навика од мали нозе

| Ивана Михајловска магистер по фармација и бренд менаџер на LIVSANE Се сеќавате ли на студените зимски утра во кои нашите баби и дедовци ни приготвуваа топол чај за појадок? Се сеќавате ли на деновите кога по напорниот детски ден полн со игри на снегот се враќавме дома каде што нѐ чекаше шолја топол чај? […]

Категорија: Лековити билки

февруари 1, 2020

Свежата храна лекува

| Прочистување на телото по празничните гозби Предновогодишната еуфорија, заедно со многуте празнични трпези придонесуваат во прекумерно количество на храна и алкохол во нашето тело. Не само што јадеме повеќе, туку истовремено внесуваме разновидна храна во телото. Зад нас остана период на многу слави, семејни вечери и предновогодишни прослави каде големиот дел од храната ја […]

Категорија: Лековити билки

јануари 1, 2020

НАПАДИ НА ПАНИКА

Чувството на среќа не е запишано во ДНК како бојата на очите, туку се учи како и вештината за пливање. На нас е задоволството да го препознаеме во малите, базични и вечни нешта и да научиме да го разликуваме од инстант среќата која ја купуваме и понекогаш скапо ја плаќаме.

Категорија: Лековити билки

ноември 1, 2019