Фармацевти
Контакт

ТИНИТУС – Д-р Александар Митов советува

Љубопитно

ТИНИТУС – Д-р Александар Митов советува

Д-р Александар Митов Дали ви се случува кога ќе легнете...

7 најдобри пробиотични „бактерии“

Како да одбереме пробиотик со бактерии кои се за нашата...

Ултимативниот прирачник за СПФ заштита

Прекумерната изложеност на ултравиолетовото (УВ) зрачење од сонцето претставува главната...

Медицински растенија – Hypericum spp. во Македонија

Медицинските растенија претставуваат непресушен извор на соединенија со потенцијални лековити...

Патничка аптека за на одмор

ШТО ТРЕБА ДА ПОНЕСЕТЕ НА ПАТУВАЊЕ? Ако за време на...

Дали знаете дека?

4 факти поврзани со вашето секојдневие 01. ЛОШ ЗДИВ Појадокот навистина е најважниот оброк во денот за вашето тело, вклучувајќи го и здивот. Студиите покажуваат дека тинејџерите кои не појадуваат повеќе страдаат од лош здив отколку оние кои појадуваат. 02. БЕЗ НЕРВОЗИ! Можеби сте забележале дека секогаш кога викате и имате жестока расправија, пулсот се зголемува. Ова […]

Категорија: Љубопитно

јули 1, 2022

Лесни и здрави оброци во лето

Мини пици од тиквичка: Масло за готвење 1 средна тиквичка Морска сол 1/4 чаша доматен сос 1/2 чаша рендана моцарела Начин на подготовка: Загрејте ја рерната на 400 степени. Обложете го тавчето со алуминиумска фолија. Исечете ги тиквичките со дебелина од 5-6 мм. Ставете ги парчињата на подготвеното тавче и посипете ги со сол. Наполнете […]

Категорија: Љубопитно

јули 1, 2022

Сега ми е јасно. Знам дека постои наука позади дебелината.

Величината на вашите фармерки? Таа се крие во вашите гени Исто како што се раѓаме со одредена боја на очите, може да се родиме со склоност кон дебелеење. И исто како што никого не го обвинуваме поради бојата на очите, не треба да ги обвинуваме и луѓето кои имаат генетска предиспозиција да се здебелат. Некои […]

Категорија: Љубопитно

јуни 1, 2022

Луѓето што живеат во дом за стари се посреќни и им се продолжува животниот век

Иконија Николовска Дипломиран социјален работник Дом за стари лица – ПЕЛА МЕД Установите за нега и грижа на стари лица се карактеризираат со специфични пристапи, форми и содржини, кои се реализираат преку соодветни фази на третмани со оваа популација. Социјалниот работник во установата ја реализира стручната работа со корисниците, пред сè, од подрачјето на социјалната […]

Категорија: Љубопитно

јуни 1, 2022