Фармацевти
Контакт

Интервју со Дардан Дехари – Единствениот Македонец кој ја претстави државата во дисциплината на алпско скијање

Спорт

Интервју со Дардан Дехари – Единствениот Македонец кој ја претстави државата во дисциплината на алпско скијање

Дардан Дехари доследно ја претстави Македонија на Олимписките игри. Единствениот...

Карате: Спорт што бара вистинска посветеност

Моника Стефановска каратистка освојувач на европски и светски медал |...

Повреди при скијање и нивна превенција

Дејан Трпевски доктор на медицина ски-доктор | Со самото доаѓање...

Важностa на физикалната терапија

Илија Жежов дипл. физиотерапевт Центар за масажа и физиотерапија ФИЗИОТЕРАПЕВТ-ЗДРАВЈЕ...

Пливање, здравствен спорт

Миле Аврамовски главен тренер Пливачки клуб Карпош, Скопје | Почитувани,...

Како да го намалиме ризикот од срцев удар?

д-р Александар Колев спец. по кардиохирургија ЈЗУ УК за Државна...

BETTY лик – Дејан Георгиевски

Какво беше чувството да се претставува својата држава пред целиот свет? – Секогаш кога се борам за Македонија, чувството е посебно. Огромна чест е да се претставува својата држава, особено на Олимписки игри. Кои се клучните придобивки од теквондото? – Теквондо е модерен олимписки боречки спорт кој влева многу самодоверба, храброст и истрајност. Всушност, станува […]

Категорија: Спорт

септември 1, 2021

Што е хата јога?

Диана Петровиќ инструктор по хата јога | Јогата е една цела наука. Најраспространета во светот е хата јога. Таа потекнува од Индија уште од 15 век. Самиот збор значи силен. Инаку, „ха“ ја претставува машката енергија, т.е. сонцето, а „та“ ја претставува женската енергија, т.е. месечината. Затоа хата јога има за цел да ги соедини […]

Категорија: Спорт

јуни 1, 2021

Дебелина – естетски или медицински проблем?

д-р Наташа Недеска Минова специјалист интернист ЈЗУ Општа болница „8 Септември“, Скопје, Оддел ендокринологија | Дебелината е проблем со кој сè почесто се среќаваме во денешно време на брза и обилна исхрана и многу време поминато во седење и лежење пред телевизор, компјутер, смартфон. Тоа е брзорастечки проблем во речиси сите земји во развој  и […]

Категорија: Спорт

мај 1, 2021

Време е за трчање!

Кокан Ајановски Повеќе од 20 пати македонски шампион во различни атлетски дисциплини Македонски репрезентативец со повеќе од 30 настапи за Македонија Автор на книгата „Трчањето ме учи“ и тренер во Nike школа за трчање (NRC Skopje) | Како дејствува трчањето на нашето тело? Голем бенефит имаат сите кои трчаат. Најчесто, оние кои почнуваат да трчаат […]

Категорија: Спорт

април 1, 2021