Фармацевти
Контакт

Медитација – Храна за секое тело и ум

Машко здравје

Медитација – Храна за секое тело и ум

| Сара Сековска јога инструктор – Работам на себе… –...

Нови тераписки можности за лекување на дијареа, атопичен дерматитис и дисбиоза од различен причинител

| Проф. д-р Калина Гривчева Старделова Гастроентерохепатолог Клиника за гастроентерохепатологија...

Диети креирани за вашите потреби

| виш научен соработник д-р Драгица Зенделовска ONE HOSPITAL надворешен...

Што е психолошка отпорност?

| Александра Прошева-Драгоманова Клинички психолог / Гешталт психотерапевт Психолошко советувалиште...

Дискус хернија – Кога столбот на телото ќе попушти

| Иво Доневски спец. ортопед суб. траумоталог Интервертебрална хернија е...

Витамини и електролити во летниот период

| магистер по фармација Милче Џонова (АПТЕКА БИО-ЛЕК, ШТИП) Имунолошкиот...

Грижа за млечните заби

| д-р Искра Аврамоска доктор по стоматологија (ПЗУ „ИН ДЕНТ“, СКОПЈЕ) Млечните заби кај децата растат помеѓу пет и седуммесечна  возраст или подоцна. Бидејќи секое дете е различно, и времето на никнување на млечните заби, исто така, е различно, но најдоцна до третата година од животот детето треба да ги има сите млечни заби. Млечни […]

Категорија: Машко здравје

август 1, 2020

Уринарни инфекции во лето

| д-р мед. сци. Маја Милованчева – Поповска интернист-нефролог (ПЗУ ПРОМЕДИКА МЕДИКАЛ ЦЕНТАР) Лето е, а уринарните инфекции се сезонски. Се мисли на летен одмор, сонце, плажа, песок, вода, базен… За некого летото може да носи вознемиреност и страв од појава на уринарни инфекции. Ако не се внимава, мочниот меур  често е „жртва“ на летото. […]

Категорија: Машко здравје

август 1, 2020

Гранче против комарци

| Здодевните комарци и иритирачкото чешање од нивните каснувања се честа појава во летниот период. Доколку сакате да најдете природен начин со кој би го намалиле ризикот од каснувања на комарци, засадете некоја од овие билки и заштитете се за време на овие топли денови. Лаванда – Пријатниот мирис на лавандата ефикасно ги одбива комарците. […]

Категорија: Машко здравје

јули 2, 2020

Ашваганда (Ashwagandha) Природен чувар од стрес

| Ашваганда (Withania somnifera) е една од најпознатите ајурведски билки која припаѓа во категоријата подмладување на организмот. Користена во Индија пред 1000 години како тоник за подмладување на организмот, адаптогена билка и добар афродизијак. Ашваганда (Withania somnifera) е грмушка со средна големина, која достигнува најмногу 1,70 м висина и дава мал црвен плод. Расте во […]

Категорија: Машко здравје

јули 2, 2020